wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-12| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Kiedy wreszcie zaczną obowiązywać nowe przepisy ws. EGiB?

Znowelizowane rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków miało obowiązywać od 1 stycznia br., ale zostało podpisane przez ministra dopiero pod koniec marca. Teraz z kolei opóźnia się jego publikacja. Kiedy zatem przepisy te wreszcie wejdą w życie?


Kiedy wreszcie zaczną obowiązywać nowe przepisy ws. EGiB?

Przypomnijmy, że pierwotnie rozporządzenie miało zacząć obowiązywać wraz z nowym rokiem, gdyż to właśnie tego dnia wygasły przepisy dopuszczające ustalania granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego. Trzymając się ściśle litery prawa, po tym terminie może być stosowany wyłącznie tryb określony w art. 220 ust. 5 tej ustawy, zatem w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny.

Zaproponowana przez resort rozwoju zmiana polega po prostu na uchyleniu wspomnianego przepisu czasowo ograniczającego możliwość stosowania ww. procedury. Autorzy rozporządzenia sami bowiem przyznają, że upływ wspomnianego terminu może doprowadzić do poważnych utrudnień w procesach związanych z obrotem nieruchomościami graniczącymi z ciekami i zbiornikami, dopóki granice te nie zostaną ustalone w trybie wspomnianego art. 220 ust. 5.

Jednak mimo tej pilności na wejście w życie rozporządzenia jeszcze trochę poczekamy. Z informacji dostępnych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika bowiem, że akt ten zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw dopiero 26 kwietnia. Oznaczałoby to, że przepisy co do zasady zaczęłyby obowiązywać 11 maja, zaś najpilniejsza zmiana dotycząca ustalania linii brzegu – 27 kwietnia.

Dodajmy, że wspomniane rozporządzenie przewiduje ponadto:

  • Precyzyjne określenie zawartości wypisów i wyrysów z EGiB przy uwzględnieniu funkcjonalności tych dokumentów w ramach postępowań administracyjnych, sądowych i czynności cywilno-prawnych.
  • Zmiany zasad grupowania budynków w jednostki rejestrowe. Jak przekonuje GUGiK, proste zasady gromadzenia i grupowania danych w EGiB przełożą się w konsekwencji na uproszczenie wydawania wypisów z tej ewidencji.
  • Wprowadzenie w EGiB adresu pobytu stałego (jeżeli jest znany) jako dodatkowego adresu właściciela (obok obecnie ujawnianego adresu zameldowania na pobyt stały).
  • Modyfikację istniejącego zakresu usługi sieciowej dotyczącej udostępniania danych EGiB (usunięcie nr księgi wieczystej) i wprowadzenia osobnej usługi sieciowej dedykowanej udostępnianiu danych wyłącznie na potrzeby Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS