Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-04-07| Mapy, Software

Już są! Nowe Mapy Apple dla Polski

Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami zupełnie odmienione Mapy Apple dostępne są już również dla Polski. Wyróżniają je choćby modele 3D budynków czy zdjęcia panoramiczne ulic.


Już są! Nowe Mapy Apple dla Polski <br />
Nowe Mapy Apple
Nowe Mapy Apple
Już są! Nowe Mapy Apple dla Polski <br />
Porównanie starszej i najnowszej wersji Map Apple
Porównanie starszej i najnowszej wersji Map Apple

Informacje o tym, że nowe mapy widoczne są już dla niektórych użytkowników urządzeń Apple’a, pojawiły się jeszcze w ubiegłym miesiącu. Teraz o aktualizacji oficjalnie poinformowała firma Apple. Jak podkreśla korporacja, zmiany dotyczą nie tylko Polski, ale również Austrii, Chorwacji, Czech, Słowenii oraz Węgier.

„Aplikacja Mapy jest najlepszym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą zwiedzać i odkrywać świat, chroniąc jednocześnie swoją prywatność. Cieszymy się, że możemy ją zaoferować jeszcze większej liczbie użytkowników i to wraz z nowymi funkcjami, które mają dziś premierę”, powiedział Eddy Cue, starszy wiceprezes Apple w pionie Services. „Całkowicie przeprojektowaliśmy Mapy, by zapewniały lepszą nawigację, więcej szczegółów, dokładniejsze informacje na temat różnych miejsc i wyjątkowe udogodnienia, które udostępnia tylko Apple, takie jak m.in. Rozejrzyj się czy wskazówki w języku naturalnym. Użytkownicy mogą jeszcze łatwiej wyszukiwać ulubione miejsca i podróżować”.

Nowa jakość nawigowania

W wyżej wymienionych krajach dostępnych jest wiele nowych funkcji, które pomagają użytkownikom w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata. Oparte na Siri wskazówki w języku naturalnym, na przykład „At the next traffic light, turn left” (Na następnych światłach skręć w lewo), są czytelniejsze, więc jeszcze łatwiej jest się nimi kierować. Wskazówki zmiany pasa pomagają kierowcom ustawić się na właściwym pasie przed skrętem lub wjazdem na estakadę, by nie minęli zjazdu ani nie wjechali na niewłaściwą drogę. Informacje o fotoradarach podpowiadają użytkownikom, że zbliżają się do punktów pomiaru prędkości i kontroli przejazdu na czerwonym świetle. Można też sprawdzać na mapie, gdzie te punkty się znajdują. Z kolei dzięki trasom z wieloma przystankami użytkownicy mogą zaplanować z wyprzedzeniem nawet 15 postojów. Ponadto trasy wyznaczone na Macu automatycznie pojawiają się na iPhonie.

Oprócz tego użytkownicy mogą udostępniać szacowany czas przybycia rodzinie, znajomym i współpracownikom. Zrobią to jednym stuknięciem lub poprzez wydanie polecenia Siri. Odbiorca może śledzić ich podróż, a Mapy będą na bieżąco informować o aktualnym czasie dotarcia do celu, jeśli wystąpią znaczne opóźnienia. Użytkownicy mogą bezpiecznie i łatwo zgłaszać wypadki, zagrożenia lub kontrole prędkości napotykane na trasie. Wystarczy, że powiedzą Siri: „There’s an accident up ahead” (Z przodu jest wypadek) lub „There is something on the road” (Coś na drodze utrudnia przejazd). Co więcej, użytkownicy mogą bez odrywania uwagi od drogi zgłaszać, że zaznaczone na mapie problemy już nie występują.

Mapy pomagają też właścicielom określonych pojazdów elektrycznych w Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech planować trasy tak, by uwzględniać postoje na ładowanie. W tym celu aplikacja analizuje dane o wzniesieniach i inne czynniki występujące na danej trasie.

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Austrii, Chorwacji, Czechach, Polsce, Słowenii i na Węgrzech łatwiej znajdą pobliskie przystanki i oznaczą ulubione linie. Aplikacja poinformuje też pasażerów, gdy dotrą do przystanku, na którym chcieli wysiąść.

Z funkcją „Rozejrzyj się” widać więcej

Podczas korzystania z funkcji „Rozejrzyj się” Mapy przedstawiają interaktywne obrazy z poziomu ulicy wzbogacone o zdjęcia 3D w wysokiej rozdzielczości i płynne przejścia. Teraz użytkownicy Map z całego świata mogą używać tego narzędzia, aby odkrywać Chorwację, Czechy, Polskę, Słowenię i Węgry. W najbliższych miesiącach funkcja zostanie udostępniona także dla Austrii.

Więcej 3D

Trójwymiarowe miasta odzwierciedlono z wysoką dbałością o szczegóły. Na mapach widać zatem poszczególne osiedla, dzielnice biznesowe, przystanie, różne obiekty i nie tylko. Użytkownicy mają teraz do dyspozycji informacje dotyczące wysokości nad poziomem morza, nowe oznaczenia drogowe i specjalnie zaprojektowane punkty orientacyjne w miastach na całym świecie, takich jak m.in. Berlin, Hamburg, Londyn, Los Angeles, Melbourne, Miami, Montreal, San Francisco, Sydney czy Vancouver.

Sekcja „Ulubione” pozwala jednym stuknięciem wyznaczyć trasę do często odwiedzanych miejsc. Jeśli dana lokalizacja znajduje się w sekcji „Ulubione” na ekranie początkowym, wystarczy stuknąć, by bez trudu sprawdzić drogę do domu lub pracy, na siłownię czy do szkoły.

Flyover pozwala z kolei podziwiać wybrane metropolie dzięki fotorealistycznym widokom 3D. Użytkownicy mogą przemieszczać swoje urządzenie w przestrzeni, żeby zwiedzać miasto z lotu ptaka. Mogą też przyglądać mu się w większej rozdzielczości poprzez przybliżanie, przesuwanie, przechylanie i obracanie obrazu miasta i jego punktów orientacyjnych.

Natomiast mapy wnętrz prezentujące rozkład lotnisk i centrów handlowych pozwalają użytkownikom łatwo sprawdzić w aplikacji, na jakim poziomie się znajdują, gdzie są toalety, a nawet które sklepy i restauracje są otwarte.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama