Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-04-07| GIS, Mapy

Wszystkie schrony w Polsce na jednej mapie

Państwowa Straż Pożarna zakończyła ogólnokrajową inwentaryzację obiektów budowlanych mogących służyć jako schrony. Jej wyniki można przeglądać na interaktywnej mapie.


Wszystkie schrony w Polsce na jednej mapie

Przeprowadzenie inwentaryzacji zlecił w ubiegłym roku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, prace realizowano zaś w tym roku. Analizie poddano wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowano natomiast obiektów w budynkach prywatnych.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej.

Funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie.

Na potrzeby inwentaryzacji opracowano specjalną aplikację na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer WWW). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.

Więcej miejsc w schronach niż Polaków

Jak podsumowuje akcję MSWiA, podczas inwentaryzacji doliczono się:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia;
  • 10 622 budowle ochronne, w tym:
    • 1903 schrony,
    • 8719 ukryć.

Pojemność wszystkich tych obiektów przekracza populację Polski – podkreśla resort administracji. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się bowiem schronić w sumie ponad 49 mln osób.

– Ta inwentaryzacja to dopiero początek drogi. Oczywiście na to są potrzebne pieniądze. Po to wprowadzamy ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, która tworzy Fundusz Ochrony Ludności. Środki z tego funduszu byłyby także przeznaczane na ochronę ludności czy też obrony cywilnej. Mamy nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie tę ustawę i będzie można ją przeprocedować w Sejmie. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z samorządami – podkreśla wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Z kolei komendant PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak dodał, że w planach strażaków jest prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia. – Nikt przez ostatnie dekady nie podejmował się tego tematu. To pierwszy krok wielkiej akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić. Chcemy edukować społeczeństwo poprzez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i lekcje w szkołach. Musimy informować ludzi, jak się zachowywać w sytuacji zagrożenia – podkreśla.

Gdzie jest najbliższy schron?

Wyniki inwentaryzacji można przeglądać na internetowej mapie, którą udostępniono pod adresem schrony.straz.gov.pl. Aplikacja Schrony bazuje na technologii firmy Esri i można z niej korzystać zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Przede wszystkim pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

Oprócz niej uruchomiono też aplikację „Budowle ochronne”. Pozwala ona przeglądać informacje atrybutowe o schronach, takie jak choćby ich stan, powierzchnia czy pojemność.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama