|2023-04-03|
Geodezja, GIS, Software
Jeszcze więcej automatyzacji w AutoCAD 2024
AutoCAD – jeden z najpopularniejszych na świecie pakietów oprogramowania inżynierskiego, dostępny jest już w wersji 2024. Wydanie to wyróżniają m.in. narzędzia bazujące na uczeniu maszynowym, które automatyzują pracę użytkownika.
fot. Autodesk
|
|
Funkcja umieszczania inteligentnego bloku (fot. Autodesk)
|
|
|
|
|
– AutoCAD 2024 wprowadza nowe możliwości uczenia maszynowego, które przesuwają granice produktywności i przyspieszają przepływy pracy naszych klientów, czy to poprzez oszczędzanie czasu przy wykonywaniu powtarzalnych zadań, czy udostępnianie im nowych sposobów pracy i tworzenia – powiedziała Dania El Hassan, dyrektor ds. zarządzanie produktem AutoCAD w firmie Autodesk. – Dzięki nowym funkcjom, takim jak Inteligentne bloki, Asystent znaczników czy Activity Insights, jesteśmy dumni z ciągłych innowacji, które dostarczamy naszym klientom – podkreśla.
Jeszcze więcej uczenia maszynowego
Każdy szanujący się producent oprogramowania stawia w ostatnim czasie na rozwój narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji. Nie inaczej postępuje Autodesk, czego przykładem są udostępnione w AutoCAD 2024 funkcje związane z tzw. Inteligentnymi blokami. Pierwsza z nich usprawnia umieszczanie tego typu bloków w projekcie. Jak tłumaczy Autodesk, mechanizm ten uczy się, w jaki sposób istniejące wystąpienia bloku są umieszczane na rysunku, aby rozważyć następne umieszczenie tego samego obiektu. Podczas wstawiania bloku mechanizm wyświetla sugestie dotyczące umieszczenia w pobliżu podobnej geometrii, w której wcześniej umieszczono dany blok. Jeśli na przykład blok krzesła został już umieszczony w pobliżu narożnika ściany, podczas wstawiania innego wystąpienia tego samego bloku krzesła AutoCAD automatycznie umieszcza krzesło podczas przesuwania go w pobliżu podobnego narożnika.
Uczenie maszynowe wspiera także zastępowanie określonych odniesień do bloków przez wybranie ich z palety sugerowanych podobnych bloków.
Zmiany dotyczącą także wprowadzonej w poprzednim wydaniu funkcji Asystent znaczników, która usprawnia dodawanie do projektu uwag i adnotacji. Dzięki szerszemu wykorzystaniu uczenia maszynowego funkcja ta powinna działać jeszcze sprawniej, niezależnie od tego, czy znacznik został dodany w programie desktopowym czy mobilnym, a może w przeglądarce internetowej.
Activity Insights
AutoCAD 2024 wyróżnia m.in. funkcja Activity Insights zaprojektowana do usprawnienia pracy zespołowej. Dzięki niej można efektywnie śledzić, kto, kiedy i jak modyfikował konkretny plik DWG na poszczególnych etapach danego projektu. Jak zapewnia Autodesk, korzystanie z tego narzędzia wymaga niemal zerowej konfiguracji niezależnie od tego, czy pliki przechowujemy na dysku, w chmurze czy w lokalnej sieci.
– Przed wprowadzeniem funkcji Activity Insights musieliśmy wyszukiwać i sprawdzać informacje, takie jak lista publikowanych plików i data ich utworzenia. Czasami może to zająć 30 minut, a teraz możemy to zobaczyć od razu. W przypadku innych zadań może nam to zaoszczędzić minutę lub dwie. To wszystko naprawdę przekłada się na znaczną oszczędność czasu – podkreśla Michael Shurgalla, starszy specjalista ds. technologii projektowania w firmie Merrick.
Co jeszcze nowego?
Pakiet 2024 wyróżnia także podniesiona wydajność. Praca na grafice 2D powinna być teraz 9 razy szybsza, a instalacja oprogramowania – nawet 2 razy.
Zmiany zaszły ponadto w aplikacji AutoCAD LT, czyli okrojonej wersji AutoCAD-a. Tu kluczową nowością jest dodatnie modułu AutoLISP pozwalającego na dostosowanie możliwości oprogramowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wspomnijmy też, że zarówno AutoCAD 2024, jak i AutoCAD LT 2024 dostępne są również w wersji dla komputerów Apple Mac.
Przy okazji premiery nowej wersji pakietu firma Autodesk przypomina o wydanym niedawno oprogramowaniu AutoCAD Web. Oferuje ono podstawowe narzędzia CAD-owskie również poprzez aplikację mobilną oraz przeglądarkę internetową. Co ważne, dostęp do tego software’u zapewniony jest wszystkim subskrybentom programów AutoCAD 2024 i AutoCAD LT 2024.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
JK
|