Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-23| Geodezja, Instytucje

Aresztowania w kłobuckiej geodezji

Pod zarzutem ustawiania przetargów w poniedziałek śląscy policjanci zatrzymali naczelnika Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Starostwa Powiatowego w Kłobucku oraz dwóch przedsiębiorców.


Aresztowania w kłobuckiej geodezji <br />
fot. KWP w Katowicach
fot. KWP w Katowicach

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić zarzuty wszystkim trzem podejrzanym. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo. Tam usłyszeli łącznie aż 8 zarzutów korupcyjnych.

Są one związane między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych. „Dbał” przy tym, aby zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, zawarł z tymi osobami w latach 2021–2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych wycenionych na około 400 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe – po 25 tysięcy złotych, a naczelnika dodatkowo zawiesił w czynnościach służbowych. Sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

Śląscy policjanci zapewniają, że to dopiero pierwsza realizacja w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową, planując kolejne zatrzymania.

Jak z kolei informuje lokalne wydanie „Gazety Wyborczej”, oskarżony naczelnik nie przyznaje się do winy, natomiast jeden z przedsiębiorców przyznał się do stawianych mu zarzutów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS