|2023-03-21|
Geodezja, Prawo, Kataster
Zmiana przepisów ws. EGiB wreszcie z podpisem ministra
Minister rozwoju podpisał właśnie nowelizację rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Przepisy przede wszystkim wprowadzą istotną zmianę w zakresie ustalania linii brzegowej.
Przypomnijmy, że rozporządzenie to pierwotnie miało wejść w życie 1 stycznia br. To właśnie tego dnia wygasły przepisy dopuszczające ustalania granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego. Po tym terminie może być stosowany tryb określony w art. 220 ust. 5 tej ustawy, zatem w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny.
Zaproponowana przez resort rozwoju zmiana, która właśnie uzyskała podpis ministra, polega po prostu na uchyleniu wspomnianego przepisu czasowo ograniczającego możliwość stosowania ww. procedury. Jak bowiem wyjaśniają autorzy przepisów, upływ wspomnianego terminu może doprowadzić do poważnych utrudnień w procesach związanych z obrotem nieruchomościami graniczącymi z ciekami i zbiornikami, dopóki granice te nie zostaną ustalone w trybie wspomnianego art. 220 ust. 5.
Podpisane rozporządzenie przewiduje ponadto:
- Precyzyjne określenie zawartości wypisów i wyrysów z EGiB przy uwzględnieniu funkcjonalności tych dokumentów w ramach postępowań administracyjnych, sądowych i czynności cywilno-prawnych.
- Zmiany zasad grupowania budynków w jednostki rejestrowe. Jak przekonuje GUGiK, proste zasady gromadzenia i grupowania danych w EGiB przełożą się w konsekwencji na uproszczenie wydawania wypisów z tej ewidencji.
- Wprowadzenie w EGiB adresu pobytu stałego (jeżeli jest znany) jako dodatkowego adresu właściciela (obok obecnie ujawnianego adresu zameldowania na pobyt stały).
- Modyfikację istniejącego zakresu usługi sieciowej dotyczącej udostępniania danych EGiB (usunięcie nr księgi wieczystej) i wprowadzenia osobnej usługi sieciowej dedykowanej udostępnianiu danych wyłącznie na potrzeby Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).
Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem są przepisy dotyczące ustalania linii brzegowej, które zaczną obowiązywać już dzień po publikacji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
JK
|