Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-17| Geodezja, GIS, Prawo

W informatorze GGK nie tylko o interpretacjach i mapach tematycznych

Wykorzystanie danych z Geoportalu, zmiana celu i wykonawcy pracy geodezyjnej, ujawnianie wiat w EGiB – tym zagadnieniom poświęcono interpretacje przepisów opublikowane w najnowszym wydaniu „Informatora GGK”.


W informatorze GGK nie tylko o interpretacjach i mapach tematycznych

GUGiK interpretuje

W czwartym numerze periodyku wyjaśniono m.in., czy dane dostępne na Geoportal.gov.pl można wykorzystać na stronie internetowej przedsiębiorcy lub w publikacji naukowej bądź np. wyznaczyć na ich podstawie przebieg granic działek. Agata Cieślińska z GUGiK podkreśla, że publikacja materiałów z tego serwisu dozwolona jest pod warunkiem umieszczenia informacji o źródle pochodzenia. Zauważa też, że dostępne są tam materiały z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a z tych – zgodnie z obowiązującymi przepisami – można korzystać nieodpłatnie, bez konieczności składania wniosku. Wyjątkiem od tej reguły są zdjęcia lotnicze. Poza tym informacje prezentowane w Geoportalu mają charakter wyłącznie poglądowy i nie mogą być traktowane jako dokument o charakterze oficjalnym.

W „Informatorze” wyjaśniono również, czy przepisy dopuszczają zmianę celu lub zmianę wykonawcy zgłoszonej pracy geodezyjnej. W ocenie Agaty Cieślińskiej w obu przypadkach odpowiedź jest negatywna. Jeśli chodzi o zmianę wykonawcy, nie jest ona możliwa nawet wtedy, gdy kierownik pracy pozostaje ten sam. W takim przypadku nowy wykonawca musi złożyć nowe zgłoszenie.

W numerze wyjaśniono również kwestię ujawniania wiat w ewidencji gruntów i budynków. Jak przypomina Agata Cieślińska, wiaty do 35 m kw. nie wymagają pozwolenia na budowę oraz inwentaryzacji powykonawczej i przez to nie podlegają też ujawnieniu w EGiB. Inaczej jest jednak w przypadku konstrukcji przekraczających tę wartość. „Za przyczynę tych wątpliwości, a w konsekwencji niejednokrotnie brak porozumienia pomiędzy wykonawcą prac geodezyjnych, starostą czy też inwestorem należy wskazać problem w zakwalifikowaniu wiaty do właściwej kategorii obiektu budowlanego [budynku lub budowli – red.]. Dlatego też za niezbędne należy uznać pozyskiwanie informacji o kategorii obiektu budowlanego, która zawarta jest w projekcie budowlanym, a w szczególności w pozwoleniu na budowę” – wyjaśnia Agata Cieślińska.

Co dalej z mapami tematycznymi?

W najnowszym „Informatorze GGK” pochylono się również nad zagadnieniem wydawania urzędowych map tematycznych. W przepisach wyszczególniono 10 kategorii tego typu opracowań. By ocenić, które z nich wykonać w pierwszej kolejności, GUGiK rozesłał do różnych interesariuszy prośbę o ocenę swoich potrzeb w zakresie tych map na lata 2023–2026.

W wyniku analizy otrzymanych danych uznano, że priorytetem na najbliższe lata powinny być mapy glebowo-rolnicze. W związku z tym GUGiK przeprowadził inwentaryzację tego typu opracowań w poszczególnych województwach, a także przygotował dla nich pierwszą wersję modelu pojęciowego (obecnie jest opiniowana przez IUNG w Puławach). W kolejnych krokach GUGiK chce przygotować wytyczne techniczne dla tych opracowań, wykonać je dla obszaru pilotażowego i docelowo opublikować na Geoportal.gov.pl.

O czym jeszcze w Informatorze?

W periodyku GUGiK nie brak wielu innych tematów. Przeczytamy w nim chociażby o: postępach w aktualizacji BDOT10k i ortofotomapy, szykowanych nowych rozporządzeniach ws. EGiB oraz ws. PZGiK, rozwoju ZSIN, wykorzystaniu środków unijnych na projekty geodezyjne, elektronicznym dzienniku budowy, planach rozwoju ASG-EUPOS czy wdrażaniu nowego układu wysokościowego.

Wszystkie numery „Informatora” można pobierać bezpłatnie ze strony GUGiK w formacie PDF.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS