wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-14| GIS

Kiedy GUGiK udostępni automatyczne pięćdziesiątki?

Zgodnie z zapisami ubiegłorocznego zamówienia GUGiK narzędzie do automatycznego generowania map w skali 1:50 000 na podstawie danych BDOT10k miało być gotowe do listopada 2022 r. Kiedy zobaczymy efekty jego działania?


Kiedy GUGiK udostępni automatyczne pięćdziesiątki? <br />
Fragment wydanej przez GUGiK papierowej mapy topograficznej 1:50 000
Fragment wydanej przez GUGiK papierowej mapy topograficznej 1:50 000

Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 r. Główny Urząd Geodezji i Kartografii podpisał z warszawską firmą Globema umowę o wartości 130 tys. zł na opracowanie narzędzi do automatycznej generalizacji i redakcji kartograficznej bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) do postaci map topograficznych w skali 1:50 000.

Efektem zamówienia mają być narzędzia, które będą w stanie pobrać dane BDOT10k z bazy Oracle dla dowolnego fragmentu kraju oraz dokonać w sposób całkowicie automatyczny ich generalizacji i redakcji kartograficznej, generując arkusz mapy 1:50 000 w formacie PDF wraz z marginaliami. Możliwa będzie ponadto odpowiednia wizualizacja wynikowych danych mapy topograficznej 1:50 000 w środowisku oprogramowania QGIS lub ArcGIS z zachowaniem odpowiedniej kolejności i symbolizacji. Procesy automatycznej generalizacji i redakcji kartograficznej oraz przygotowane przez wykonawcę symbole muszą być zgodne z rozporządzeniem ws. BDOT10k oraz BDOO, a także standardowych opracowań kartograficznych.

Choć termin realizacji zamówienia upłynął 21 listopada, to wspomniane wyżej narzędzia wciąż nie zostały udostępnione. Na jakim zatem etapie jest ich opracowanie? O to zapytaliśmy bezpośrednio GUGiK.

„Zamówienie publiczne na opracowanie narzędzi do automatycznej generalizacji i redakcji kartograficznej Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k do map topograficznych w skali 1:50 000 zakończyło się w terminie zgodnie z wymogami SOPZ [szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia]. Obecnie trwa proces zgłaszania uwag do narzędzi w trybie gwarancji. Rozpoczęcie procesu generowania wizualizacji 1:50 000 dla poszczególnych województw w pierwszej iteracji planowane jest na koniec marca 2023 r.” – wyjaśnia w odpowiedzi Urząd.

Na razie dwie skale automatycznych map

„Pięćdziesiątki” będą już trzecią skalą automatycznych map topograficznych opublikowanych przez GUGiK. Wcześniej tego typu opracowania przygotowano dla całego kraju w skalach 1:10 000 oraz 1:25 000. W pierwszym przypadku wydano dwie edycje, a w drugim zaktualizowane i poprawione mapy przygotowano na razie dla ponad połowy kraju.

Arkusze obu tych serii można pobierać bezpłatnie z Geoportalu przy użyciu warstwy dostępnej w folderze „Dane do pobrania” > „Topografia” > „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS