wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-13| Teledetekcja

Połączenie i podział: jaki wzrost wartości?

Procedura z art. 98b ugn nie jest częsta, a niewątpliwie określenie w jej wyniku opłaty adiacenckiej to kwestia dość skomplikowana i rzadko podejmowana. W marcowym GEODECIE bliżej przygląda się jej sędzia Magdalena Durzyńska.


Połączenie i podział: jaki wzrost wartości? <br />
Fragment mapy z projektem podziału trzech nieruchomości (czterech działek) po uprzednim scaleniu
Fragment mapy z projektem podziału trzech nieruchomości (czterech działek) po uprzednim scaleniu

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie (dalej jako organ/SKO) utrzymało w mocy decyzję burmis­trza o ustaleniu jednorazowej opłaty adiacenckiej w wysokości 132 538,20 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomoś­ci uregulowanych w trzech księgach wieczystych oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) odpowiednio jako działki nr 235, 236 oraz 237 i 238 na skutek dokonanego ich podziału zatwierdzonego ostateczną decyzją burmistrza. Według treści decyzji ww. opłatę zobowiązani są uiścić poszczególni właściciele nieruchomości: X w kwocie 33 311,61 zł za udział wynoszący 47975/190880, Y w kwocie 33 325,49 zł za udział wynoszący 47995/190880, ZA w kwocie 32 950,55 zł za udział wynoszący 47455/190880 i ZB w kwocie 32 950,55 zł za udział wynoszący 47455/190880. (...)

• Wycena rzeczoznawcy

Po wszczęciu w czerwcu 2020 roku postępowania ws. ustalenia opłaty adiacenckiej rzeczoznawca majątkowy sporządził operat szacunkowy określający wartość rynkową prawa własności nieruchomości gruntowej przed i po podziale. Z operatu wynika, że wartość nieruchomości przed podziałem wynosiła 1 350 858 zł, a po podziale 1 792 652 zł. Różnica wynosi zatem 441 794 zł, a opłata adiacencka stanowiąca 30% tej różnicy – 132 538,20 zł. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przytoczyło też § 56 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (DzU z 2021 r. poz. 555, dalej jako rozporządzenie) i uznało, że ww. operat szacunkowy spełnia warunki określone w tym przepisie. W operacie biegły określił przedmiot i cel wyceny, podstawę formalną wyceny oraz źródła danych o nieruchomości, opisał stan nieruchomości przed i po podziale oraz wskazał jej przeznaczenie planistyczne; przytoczył przepisy, na podstawie których dokonał wyceny.

Następnie organ opisał sposób i zasady wyceny oraz zakres dat, z których korzystał biegły, stosując metodę korygowania ceny średniej (§ 4 pkt 4 rozporządzenia). Dla nieruchomości w stanie przed podziałem rzeczoznawca przyjął transakcje z okresu 3 lat poprzedzających datę wyceny (z uwagi na ograniczoną ich liczbę o powierzchni w granicach 2500– 9000 m kw.). Natomiast dla nieruchomości w stanie po podziale (charakteryzujących się parametrami zbliżonymi dla typowych działek budowlanych na rynku lokalnym z terenów o podobnym stopniu zainwestowania i rozwoju o powierzchniach od ok. 500 do 1300 m kw.) biegły wykorzys­tał transakcje z ostatnich 2 lat...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS