wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-08| Teledetekcja

Nieudany start satelity optycznego ALOS-3

Niepowodzeniem zakończyła się 7 marca próba wystrzelenia na orbitę okołoziemską japońskiego satelity obserwacyjnego ALOS-3 (Advanced Land Observing Satellite).


Nieudany start satelity optycznego ALOS-3
Miał on być pierwszym aparatem wyniesionym na pokładzie nowej japońskiej rakiety nośnej H3. Wskutek awarii silników drugiego członu satelita nie osiągnął jednak zaplanowanej orbity i uległ zniszczeniu.

ALOS-3 (zwany także Daichi 3) miał być następną misji ALOS trwającej w latach 2006–2011. Satelitę wyposażono w sensor optyczny, który wzdłuż ścieżki o szerokości 70 kilometrów miał obrazować Ziemię w rozdzielczości 0,8 metra w 6 kanałach spektralnych. Dla porównania pierwszy ALOS pozyskiwał zobrazowania z pikselem raptem 2,5 m.

Jednym z głównych zastosowań danych z tego aparatu miało być zarządzanie kryzysowe. Jego orbitę dobrano bowiem tak, by mógł on obrazować dowolny zakątek Japonii co 24 godziny (z uwzględnieniem odchylenia sensorów od nadiru do nawet 60 stopni). Satelitę planowano również wykorzystać w kartografii, czemu służyć miała opcja pozyskiwania danych w trybie stereoskopowym.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS