Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-03-06| Mapy

Jak bezdomni kradli cenne mapy z Biblioteki Jagiellońskiej

Przez dwa lata trójka bezdomnych okradła Bibliotekę Jagiellońską z kilkudziesięciu wartościowych dzieł, w tym zabytków kartograficznych.


Jak bezdomni kradli cenne mapy z Biblioteki Jagiellońskiej <br />
zdjęcie ilustracyjne (źródło: Polona)
zdjęcie ilustracyjne (źródło: Polona)

Sprawę w szczegółach opisała niedawno „Gazeta Krakowska”. Jak czytamy w jej reportażu, za przestępczym procederem stała trójka mężczyzn, którzy – choć bezdomni – posiadali rozległą wiedzę na temat rynku antykwarycznego. Początkowo wykorzystywali ją w sposób legalny, handlując starymi książkami i grafikami kupowanymi na bazarach. To jednak ledwo pozwalało im na utrzymanie.

Na pomysł bardziej zyskownej działalności wpadli, gdy dwóch z nich zyskało dostęp do zbiorów specjalnych Biblioteki Jagiellońskiej. Jeden z nich podawał się wówczas za pracownika wydawnictwa, które planuje opublikować albumy z reprodukcjami grafik i map, drugi twierdził zaś, że jest artystą szukającym natchnienia. Ich sposób na okradanie biblioteki był stosunkowo prosty. Najpierw wypożyczali książki z czytelni ogólnej, a następnie udawali się z nimi do czytelni zbiorów specjalnych, gdzie uzyskiwali dostęp do znacznie cenniejszych pozycji. Zamiast jednak je przeglądać, wykorzystywali nieuwagę pracowników biblioteki i wycinali wybrane strony, wkładając je w książki z czytelni ogólnej. Te odkładali następnie na miejsce po to, by po pewnym czasie kolejny z nich niepostrzeżenie wyjął z nich cenny łup i opuścił bibliotekę.

Proceder ten trwał dwa lata i obejmował również zbiory z czytelni kartograficznej. W reportażu wspomniano chociażby o XVI-wiecznym „Civitates Orbis Terrarium.

Przestępcy wpadli dopiero wtedy, gdy połasili się na grafiki Brunona Szulca. Po ich aresztowaniu Biblioteka Jagiellońska dokonała dokładnego przeglądu swoich zbiorów. Wykazał on, że trójka bezdomnych mogła ukraść przynajmniej 63 grafiki i 4 książki – części z nich nie udało się już odzyskać. Stwierdzono ponadto, że przestępcy okradali w podobny sposób również inne placówki, w tym Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz zbiory Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy Uniwersytetu w Toruniu.

Przed Sądem Rejonowym w Krakowie mężczyźni usłyszeli kary od półtora roku do trzech i pół roku pozbawienia wolności. Muszą ponadto zwrócić 60 tys. zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama