wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-01| Teledetekcja, Firma

Chińczycy omijają sankcje i dostarczają Rosjanom zdjęcia satelitarne

Według informacji amerykańskiego rządu chińska firma Spacety wbrew międzynarodowym sankcjom dostarczała zdjęcia satelitarne rosyjskim najemnikom z Grupy Wagnera.


Chińczycy omijają sankcje i dostarczają Rosjanom zdjęcia satelitarne

Portal Sky News podaje, że informację tę miał ujawnić podczas wtorkowego przesłuchania w Kongresie USA asystent sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku Daniel Kritenbrink. Stwierdził on, że firma Spacety miała dostarczać dane satelitarne dla tzw. Grupy Wagnera. Jest to prywatna firma wojskowa powiązana z rosyjskim wywiadem, której najemnicy walczą w różnych regionach świata – ostatnio aktywni są przede wszystkim w Ukrainie.

W związku ze złamaniem sankcji wprowadzonych po ataku Rosji na Ukrainę firma Spacety jeszcze w lutym br. została wpisana przez Departament Handlu USA na swoją czarną listę, tzw. SND (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List). Znajdują się na niej firmy, organizacje i osoby fizyczne, z którymi amerykańskie podmioty nie mogą prowadzić interesów.

Spacety jest chińską firmą kosmiczną z międzynarodową siedzibą w Luksemburgu. Zajmuje się rozwijaniem konstelacji małych teledetekcyjnych satelitów radarowych oraz świadczeniem usług satelitarnych.

W opublikowanym na swojej stronie komunikacie spółka odpiera zarzuty amerykańskiego rządu. Twierdzi, że ściśle przestrzegała międzynarodowych sankcji i nie świadczyła żadnych usług ani Grupie Wagnera, ani jakimkolwiek innym podmiotom z Rosji. Zapewnia jednocześnie, że zamierza dochodzić swoich racji na drodze prawnej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS