Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-28| Teledetekcja

Pixxel prezentuje swoje pierwsze hiperspektralne obrazy Ziemi

Indyjska firma Pixxel opublikowała pierwsze zobrazowania pozyskane przez budowaną przez siebie konstelację satelitów hiperspektralnych.


Pixxel prezentuje swoje pierwsze hiperspektralne obrazy Ziemi

Na zdjęciach zobaczymy np. ujście rzek Kryszna (Indie) i Saloum (Senegal), kopalnie odkrywkowe w Australii czy słynną wyspę w kształcie palmy wybudowaną w Dubaju. Dane zostały pozyskane przez konstelację liczącą na razie 3 satelity zdolne obrazować Ziemię w rozdzielczości do 10 metrów. Docelowo flota Pixxel ma liczyć 24 aparaty oferujące nawet 5-metrową rozdzielczość dla 300 kanałów spektralnych. Pozwolą one obrazować dowolny zakątek naszej planety przynajmniej raz na dobę. Do tego spółka chce uruchomić platformę bazującą na algorytmach sztucznej inteligencji, która pozwoli jej klientom na łatwą i sprawną analizę tego typu danych.

Jak przekonuje Pixxel, jej dane hiperspektralne znajdą zastosowanie chociażby w rolnictwie, górnictwie, ochronie przyrody, badaniach gleby czy w urbanistyce. O zapotrzebowaniu na tego typu zobrazowania świadczy chociażby to, że spółka zawarła już pierwsze umowy o partnerstwie dotyczące korzystania z jej satelitów. Podpisano je np. z firmami DataFarming i Geoimage z Australii, kolumbijską Procalculo czy brytyjsko-australijską Rio Tinto.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS