Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-22| Geodezja, Prawo, Kataster

Czy spółki wodne powinny mieć lepszy dostęp do EGiB?

Samorząd rolniczy zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o ułatwienie spółkom wodnym dostępu do danych ewidencji gruntów i budynków. Resort na razie nie planuje jednak zmian w prawie.


Czy spółki wodne powinny mieć lepszy dostęp do EGiB?

O sprawie w szczegółach pisze Farmer.pl. Jak czytamy w serwisie, Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) z wnioskiem o ułatwienie spółkom wodnym dostępu do danych EGiB. Jak argumentuje KRIR, chodzi tu o przede wszystkim o dostęp do aktualnych informacji o powierzchni nieruchomości, które pozwoliłyby rzetelniej naliczać składki dla gruntów zmeliorowanych. Wprawdzie dane te mogłyby udostępniać gminy, ale w obawie m.in. o naruszenie prawa na ogół tego nie robią – czytamy na Farmer.pl.

W zawiłej odpowiedzi resort rolnictwa przyznaje, że obecnie obowiązujące przepisy wprost nie przewidują możliwości udostępniania spółkom wodnym danych podmiotowych EGiB. Te musiałby bowiem wykazać interes prawny, choć w ocenie ministerstwa są ku temu podstawy. MRiRW wskazuje ponadto na możliwość skorzystania przez spółki z zapisów ustaw o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne lub o ewidencji ludności. Jednocześnie resort przyznaje, że nie jest w stanie zmusić gmin do udostępniania spółkom wodnym danych EGiB.

W odpowiedzi do KRIR ministerstwo rolnictwa podkreśla, że gospodarka wodna nie leży w zakresie jego kompetencji, nie jest więc władne zmienić przepisów w tym zakresie. MRiRW zapowiada jednak, że zwróci się do odpowiedzialnego za te sprawy Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o opinię w tej kwestii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS