Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-20| GIS, Mapy

Gdzie będzie można stawiać nowe wiatraki? [mapa]

Zgodnie z przyjętą niedawno przez Sejm ustawą, nowe turbiny wiatrowe będzie można wznosić w odległości przynajmniej 700 metrów od istniejącej zabudowy. Tereny spełniające ten warunek zaprezentowano na nowej warstwie udostępnionej na Geoportalu Krajowym Na Mapie.


Gdzie będzie można stawiać nowe wiatraki? [mapa]

W świetle obecnie obowiązujących przepisów (tzw. 10H) elektrownie wiatrowe mogą powstawać w odległości nie mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka, co w praktyce mocno krępuje rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Takich terenów jest bowiem u nas bardzo niewiele. By to zmienić, 8 lutego Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą odległość między wiatrakami a zabudową ma wynosić minimum 700 metrów (w pierwotnej rządowej wersji było to 500 metrów).

Jak wiele terenów w Polsce spełnia ten warunek? To zobaczymy na nowej warstwie, która została opublikowana na Geoportalu Krajowym Na Mapie rozwijanym przez OnGeo (część grupy SmallGIS). W kolorze pomarańczowym prezentuje ona tereny, gdzie zgodnie z przyjętymi niedawno przepisami elektrownie wiatrowe nie mogą powstawać. Oprócz tego udostępniono warstwę, która na fioletowo prezentuje obszary położone do 700 metrów od istniejących już wiatraków. Tu – w świetle nowych regulacji – nie będzie mogła powstawać nowa zabudowa.

By wyświetlić wspomniane warstwy, należy przejść do Geoportalu Krajowego Na Mapie, kliknąć „Przejdź do mapy”, a następnie za pomocą ikony warstw dostępnej w prawej części okna włączyć widoczność map. Dodajmy, że w odpowiednio dużej skali serwis ten wyświetla również granice działek, co pozwala precyzyjnie ocenić, czy na danej nieruchomości mogłaby powstać elektrownia wiatrowa lub zabudowa koło wiatraka.

Warto jednocześnie podkreślić, że wspomniane przepisy uchwalone przez Sejm jeszcze nie obowiązują – obecnie są one rozpatrywane przez Senat.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS