Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-20| GIS

Nowa usługa pobierania danych w Geoportalu Miasta Lublin

Lubelski geoportal zyskał kolejną nową funkcjonalność. Od teraz można nie tylko przeglądać cyfrowe dane przestrzenne dla Lublina, ale również je pobierać. Geoportal wzbogacono o nowe warstwy umożliwiające pobieranie zarówno ortofotomapy, jak i danych 3D – chmury punktów oraz modelu siatkowego.


Nowa usługa pobierania danych w Geoportalu Miasta Lublin

– Niedawno informowaliśmy o nowych możliwościach, jakie dają ukośne zdjęcia lotnicze całego miasta wykonane z czterech kierunków oraz nowa ortofotomapa Lublina z 2022 roku – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. – Teraz do katalogu usług geoprzestrzennych doszły kolejne praktyczne rozwiązania – możliwość pobrania danych 2D i 3D. To funkcjonalności, które można wykorzystać m.in. w tworzeniu własnych analiz przestrzennych, map, projektów czy wizualizacji. Staramy się, by nasze miejskie serwisy były nie tylko aktualne, ale również jak najbardziej dostępne dla mieszkańców – dodaje.

Ortofotomapa jest udostępniona w formie:
• pliku GeoTIFF COG (Cloud Optimized GeoTIFF); każdy rok jest jednym plikiem GeoTIFF, który może być wczytany, np. do programu QGIS, bez potrzeby jego pobierania, wystarczy sam link;
• poszczególnych kafelków z możliwością wyboru rozdzielczości.
Zakres danych zawiera wszystkie dostępne ortofotomapy (z lat 2003–2022), w tym ortofotomapy ukośne.

Nowa usługa pobierania dotyczy również danych 3D: chmury punktów i modelu mesh.
Chmura punktów z 2013, 2017 oraz 2022 r. udostępniona jest w dwóch formatach dających możliwość pobrania kafelka mapy zgodnie z ramkami sekcyjnymi (2000s8, 1: 500 x 800 metrów) oraz wczytania danych całego obszaru miasta. Kafelki dostępne są jako pliki LAZ, COPC (Cloud Optimized Point Cloud). Chmura punktów została przygotowana za pomocą biblioteki Entwine. Model siatkowy mesh 3D dla danych z 2022 r. można pobrać w formacie OBJ.
Formaty GeoTIFF COG, COPC czy też Entwine, umożliwiająca pracę na tych danych bez potrzeby ich pobierania.

Dane znajdziemy na geoportal.lublin.eu w serwisie „Pobierz dane”, w grupie warstw „Dane rastrowe” oraz „Dane 3D”.

Miasto Lublin posiada duże zasoby i możliwości techniczne w udostępnianiu danych przestrzennych. W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina (SIPL) gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. Obecnie system zawiera: mapy 2D, mapy 3D, zdjęcia ukośne, porównywarkę map.

Źródło: Urząd Miasta Lublin


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS