Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-14| GIS

Dane z monitoringu w rejonie Półwyspu Helskiego dostępne on-line

Realizowany od 2018 roku projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” zostaÅ‚ pomyÅ›lnie zakoÅ„czony – poinformowaÅ‚ UrzÄ…d Morski w Gdyni. Jednym z jego efektów jest platforma z aktualnym monitoringiem hydrodynamicznym w rejonie Półwyspu Helskiego.


Dane z monitoringu w rejonie Półwyspu Helskiego dostępne on-line

Pod koniec grudnia 2021 r. Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN na wykonywanie monitoringu i modelowania matematycznego procesów hydro- i litodynamicznych wokół Półwyspu Helskiego. W jej ramach wykonano pomiary falowania, prądów, poziomów wody oraz przebudowy dna i brzegu morskiego w kilku reprezentatywnych obszarach Półwyspu.

– To bardzo ważne dla przyszÅ‚ych inwestycji ochronnych w tym rejonie. Wiedza pozyskana w ramach tego zadania da nam obraz tego, jak brzeg siÄ™ zmienia, jak dziaÅ‚ajÄ… stosowane przez nas zabezpieczenia. OczywiÅ›cie „pracÄ™” brzegu obserwujemy na bieżąco, ale niestety najbardziej jest ona widoczna przy szacowaniu strat sztormowych. Dane z monitoringu posÅ‚użą nam do skuteczniejszego zapobiegania i spowalniania oddziaÅ‚ywania siÅ‚ natury na brzeg morski, bÄ™dÄ… również wykorzystywane do aktualizacji map zagrożeÅ„ powodziowych – stwierdzaÅ‚a Anna Stelmaszyk-ÅšwierczyÅ„ska, zastÄ™pca dyrektora UrzÄ™du Morskiego w Gdyni ds. technicznych.

Rejestrowane dane służyć będą walidacji i kalibracji modeli numerycznych, które umożliwią predykcję kluczowych procesów, zachodzących w rejonie Półwyspu Helskiego. Prowadzone prace pozwalają na określenie w sposób jakościowy i ilościowy stopnia zagrożenia Półwyspu Helskiego erozją brzegu oraz powodzią od strony wód morskich. Ostatecznym efektem projektu będzie opracowanie nowej strategii ochrony brzegów w kontekście obserwowanych zmian klimatu i narastającej antropopresji.

Realizacja umowy pozwoli otworzyć drzwi do tzw. „ochrony brzegów 2.0”, a wiÄ™c zarzÄ…dzania strefÄ… brzegowÄ… przy uwzglÄ™dnieniu potrzeb Å›rodowiska naturalnego, wyzwaÅ„ klimatycznych, zagrożeÅ„ erozyjnych i powodziowych przy pomocy nowoczesnych metod pomiarowych, modelowania matematycznego i nowych technologii w budownictwie.

Zadanie zostaÅ‚o podzielone na cztery etapy, a mianowicie wdrożenie systemu pomiarowego, wdrożenie systemu gromadzenia i udostÄ™pniania danych, wdrożenie systemu modelowania i przetwarzania danych oraz utrzymanie systemu. Pierwsze trzy etapy zostaÅ‚y zrealizowane w ramach projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” współfinansowanego przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Funduszu SpójnoÅ›ci. Natomiast etap IV bÄ™dzie realizowany z Programu ochrony brzegów morskich w ramach zadania „Monitoring brzegu. Badania dotyczÄ…ce ustalenia aktualnego stanu brzegu morskiego.”

Efektem tego wartego ok. 7 mln zł zadania jest platforma z aktualnym monitoringiem hydrodynamicznym w rejonie Półwyspu Helskiego, na której dostępne są między innymi aktualne prędkości wiatru, wysokość fali, prędkości prądów morskich: https://polskibrzeg.ibwpan.gda.pl/

Źródło: UM w Gdyni


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS