Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-02-08| Geodezja, Mapy

Spółka CPK zawarła porozumienia z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych

Centralny Port Komunikacyjny pozyskał 7 lutego kolejne nieruchomości. Będzie je proponować zainteresowanym mieszkańcom z obszaru projektowanego lotniska przystępującym do Programu Dobrowolnych Nabyć. To efekt podpisanych przez spółkę porozumień – z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W sumie CPK ma już około 600 ha nieruchomości zamiennych.


Spółka CPK zawarła porozumienia z KOWR i KZN. Przybyło nieruchomości zamiennych

– W programie inwestycyjnym CPK od początku stawiamy na dialog z mieszkańcami. Cieszę się, że dzięki nowym nieruchomościom przekazanym spółce przez KZN i KOWR będziemy mogli ten dialog jeszcze sprawniej kontynuować. To sygnał dla wszystkich właścicieli, że chcemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, jesteśmy elastyczni pod względem oferty i proponujemy różne formy rekompensaty – powiedział Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.

CPK i KZN współpracują od września 2021 r. W podpisanym liście intencyjnym oba podmioty wskazały wówczas potrzebę przygotowania nieruchomości zamiennych dla tych mieszkańców terenu inwestycji, którzy wezmą udział w Programie Dobrowolnych Nabyć (PDN). Wczorajsze (7 lutego) przekazanie przez KZN nieruchomości zlokalizowanej w Parzniewie jest konsekwencją tamtej umowy.
– Powstanie tak ogromnej inwestycji jak CPK wiąże się z rozwojem całego regionu. Przekazany przez KZN grunt, który może zostać przeznaczony na cele mieszkaniowe, to nasz istotny wkład dla inwestycji CPK oraz rozwoju gospodarczego i urbanistycznego obszaru w jej otoczeniu – stwierdził Arkadiusz Urban, prezes KZN.
Przekazana dziś przez KZN nieruchomość w Parzniewie o łącznej powierzchni 4,5 ha jest położona około 2,5 km od Pruszkowa i 17 km od centrum Warszawy. Dotychczas KZN przekazał spółce CPK w sumie ponad 26 ha nieruchomości.

Z kolei porozumienie CPK i KOWR to efekt współpracy zapoczątkowanej w kwietniu 2022 roku. To właśnie wtedy KOWR przekazał CPK ponad 190 ha gruntów. Wczorajsze porozumienie obejmuje 15 nieruchomości o łącznej powierzchni niemal 370 ha, które trafią do depozytu CPK. Działki znajdują się na terenie ośmiu gmin w promieniu 100 km od projektowanego lotniska CPK i będą oferowane zainteresowanym zamianą rolnikom przystępującym do PDN.
– Przekazując spółce CPK grunty z naszego zasobu, myślimy o tych rolnikach, którzy w związku z planowaną inwestycją, biorą pod uwagę zmianę miejsca zamieszkania i chcą kontynuować produkcję rolną. Poprzez PDN zaoferujemy im możliwość pozyskania na zasadzie wymiany ziemi uprawnej – podkreślił Jacek Malicki, p.o. zastępcy dyrektora generalnego KOWR.
Konkretne nieruchomości z depozytu będą formalnie przekazywane przez KOWR do spółki CPK dopiero po deklaracji właściciela (uczestnika PDN), że jest nimi zainteresowany. Dzięki podpisanemu porozumieniu, lista oferowanych gruntów będzie systematycznie uzupełniana.

– Zależy nam na tym, żeby jak największa część niezbędnych do realizacji inwestycji gruntów została pozyskana w formie dobrowolnych transakcji. Nasza oferta jest elastyczna. W zależności od preferencji mieszkańców umożliwiamy im sprzedaż działki albo wymianę na inną nieruchomość – tłumaczył Radosław Kantak, członek Zarządu CPK.
W ciągu ostatnich miesięcy lawinowo rośnie zainteresowanie PDN. Dotychczas do udziału w Programie zgłosiło się już?prawie 800 właścicieli, a etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień i zawierania umów dotyczy powierzchni prawie 2100 hektarów z obszaru planowanej lokalizacji lotniska.
Przystępujący do PDN właściciel dostaje 140% wartości budynku i 120% wartości gruntu. Nowe rozwiązanie oznacza, że za dom o wartości 1 mln zł spółka CPK jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł. Dla uczestników PDN to również inne udogodnienia i bonusy, nie stosowane dotychczas w trakcie realizacji innych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, np. sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury oraz możliwość korzystania z nieruchomości po zawarciu umowy sprzedaży.

Źródło: CPK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama