Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-01-30| GIS, Teledetekcja

EvoLand: nowa jakość satelitarnego monitoringu lądów

Dzięki zainicjowanemu właśnie międzynarodowemu projektowi EvoLand usługi lądowe europejskiego programu Copernicus zaoferują zupełnie nową jakość danych przestrzennych.


EvoLand: nowa jakość satelitarnego monitoringu lądów

Usługa monitorowania lądów Copernicusa (Copernicus Land Monitoring Service – CLMS) działa już od 2011 roku, dostarczając globalnych, europejskich i regionalnych danych dotyczących pokrycia terenu, które bazują głównie na zobrazowaniach satelitarnych. Jednym z najbardziej znanych produktów jest chociażby baza Corine Land Cover (CLC).

Ale przez ponad dekadę funkcjonowania tego serwisu zdążył dokonać się spory postęp technologiczny w zakresie pozyskiwania, przetwarzania oraz udostępniania danych przestrzennych. Daje to możliwość znacznego podniesienia jakości usług CLMS i to jest właśnie głównym celem zainicjowanego właśnie projektu EvoLand (Evolution of the Copernicus Land Service portfolio).

W jego ramach mają powstać prototypowe usługi CLMS wykorzystujące najnowsze osiągnięcia w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, fuzji danych satelitarnych i in-situ czy obliczania biomasy. Główną zaletą tych serwisów ma być przede wszystkim oferowanie danych w czasie rzeczywistym lub prawie rzeczywistym, a także większa zawartość informacyjna oraz lepsza jakość danych.

Projekt EvoLand przewiduje przygotowanie prototypów łącznie 11 usług rozwijanych w pięciu podstawowych kategoriach:

  • leśnictwo: ciągły monitoring lasów, mapowanie ingerencji w lasy, mapowanie biomasy leśnej;
  • rolnictwo: mapowanie rodzajów upraw, monitorowanie produkcji podstawowej gruntów ornych/łąk, mapowanie małych elementów krajobrazu;
  • woda: ulepszone mapowanie zbiorników wodnych;
  • miasta: zautomatyzowane mapowanie użytkowania gruntów w dynamice miast, ciągłe monitorowanie powierzchni nieprzepuszczalnych;
  • ogólne pokrycie terenu: ciągłe mapowanie charakterystyki pokrycia terenu, mapowanie pokrycia terenu na żądanie.

Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum podmiotów w składzie: VITO (lider, Belgia), CESBIO (Francja), CLS (Francja), CNES (Francja), DLR (Niemcy), Evenflow (Belgia), GAF AG (Niemcy), IIASA (Austria), Joanneum Research (Austria) oraz Sinergise (Słowenia).

Czas realizacji prac wyznaczono na 3 lata. Projekt jest częścią unijnego programu Horizon Europe.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama