Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-01-27| artykuł sponsorowany | Firma

Pokój na poddaszu, jak wybrać okna dachowe

Jak urządzić pokój na poddaszu? Ważny jest każdy centymetr, odpowiednie meble i okna.


Pokój na poddaszu, jak wybrać okna dachowe

Pokój na poddaszu to niezwykle klimatyczne miejsce, które dzięki odpowiedniej aranżacji może sprawiać wrażenie wręcz magicznego azylu. Jednakże przestrzeń, która czeka nas do zagospodarowania, nie jest prosta i czasami potrzeba naprawdę sporo zachodu, żeby wykorzystać potencjał tego niezwykłego pomieszczenia. Jak więc urządzić pokój na poddaszu, żeby nie pozbawić go wyjątkowego klimatu, a przy tym był funkcjonalny?

Na szczęście odpowiedź na te pytania znajdują specjaliści od aranżacji. Podsuwają oni różne rozwiązania, dzięki którym poddasze przestaje być zwykłym składzikiem, a zamiast tego zamienia się w komfortową przestrzeń, w której zamieszkać mogą zarówno dorośli, jak i ich dzieci.

  1. Jak sprawić, żeby pokój na poddaszu był przytulny?
  2. Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu?
  3. Jakie okna wybrać, by zyskać jasną przestrzeń?

1. Jak sprawić, żeby pokój na poddaszu był przytulny?

Ponieważ poddasze to przestrzeń, która jest dosyć odległa od wejścia do domu, raczej nie urządza się tutaj salonu czy kuchni. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się sypialnia czy pokoje dziecięce. Z racji, że w pewnym sensie będzie to pokój odizolowany od reszty, zdecydowanie łatwiej będzie w nim odprężyć się i zrelaksować w zupełnej ciszy. Poddasze to także odpowiednie miejsce na zorganizowanie pracowni, pod warunkiem że zapewnione zostanie odpowiednie oświetlenie lub funkcjonalne okna dachowe.

Na poddaszu dominują skosy, a światło dzienne często może być ograniczone. Z tego powodu warto postawić na jasne kolory, szczególnie biel. Rozjaśnią one nieco i ożywią przestrzeń, która będzie wyglądać na bardziej przestronną. W tym najwyżej położonym w domu pomieszczeniu, znajdą się także elementy konstrukcyjne, słupy kominowe oraz goła cegła. Dodadzą one całej aranżacji wyjątkowego klimatu, dlatego warto je wyeksponować i traktować jako dekorację. Jeżeli w którymś miejscu mają pojawić się drzwi, to koniecznie przesuwne. Pozwoli to zaoszczędzić sporo cennego na poddaszu miejsca.

Warto zadbać o to, żeby wszelkie faktury były połyskowe. Dzięki temu wykorzystane zostanie odbite światło słoneczne, które wypełni przestrzeń. Jeśli natomiast chodzi o meble, doskonale sprawdzą się na poddaszu meble wykonane na wymiar lub po prostu niskie komody ustawione pod skosami, czyli w miejscu, które najtrudniej jest zagospodarować.

2. Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu?

Poddasze to idealna przestrzeń do wykorzystania jako pokój dziecięcy. Doskonale sprawdzi się tutaj pokój dla chłopca, dziewczynki czy nawet rodzeństwa. Co jednak, jeśli w domu mieszkają nieco starsze dzieci? Czy poddasze to dobre miejsce dla nastolatka? Tak, jednak należy pamiętać, że wtedy aranżacja będzie zupełnie inna. Łóżko nastolatka z pewnością nie może wylądować pod skosami, lecz w miejscu, w którym sufit jest najwyższy. Skosy będą stanowić odpowiednią przestrzeń na biurko, półkę z książkami, czy instrumenty.

Planując pokój dziecięcy na poddaszu, trzeba także pomyśleć o jego bezpieczeństwie. Należy wziąć pod uwagę, czy dziecko jest w stanie samodzielnie wchodzić i schodzić po schodach. Kluczowe jest także zagospodarowanie skosów w taki sposób, żeby dziecko nie uderzyło się w głowę, na przykład dynamicznie wstając z łóżka. Można zabudować skosy wstawiając meble na wymiar, które będą użyteczne przez następnych kilka lat. Meble powinny być ustawione w taki sposób, żeby jak najwięcej przestrzeni do zabawy zostało na środku pokoju.

Należy pamiętać, że skosy ograniczają dopływ naturalnego światła do pokoju. Dlatego powinien on być pomalowany na jasne i pastelowe kolory, które będą pasować do ogólnego wystroju pokoju dziecięcego, ale także sprawią, że będzie on nieco jaśniejszy.

Nie bez znaczenia będą tutaj także okna dachowe. Trzeba dobrać je w taki sposób, żeby pozwalały na dostęp do światła, ale także były bezpieczne. Następnym krokiem po oknach, będzie wybór odpowiednich zasłon i żaluzji lub rolet, które poprawią estetykę, ale także pozwolą na kontrolowanie promieni słonecznych w pokoju.

3. Jakie okna wybrać, by zyskać jasną przestrzeń?

W sytuacji, kiedy chodzi o dziecko, najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego wybierając okna do pokoju dziecięcego na poddaszu, warto wybrać takie, które wyposażone będą w system górnego otwierania. Takie zabezpieczenie ograniczy dostęp oraz uniemożliwi samodzielne otwieranie i zamykanie okna przez dziecko, a w konsekwencji uchroni je przed ewentualnym wypadkiem.

Doskonale sprawdzą się okna dachowe. Co najważniejsze, maluch ich nie dosięgnie, a dodatkowo są one w stanie rozjaśnić trudno dostępną dla naturalnego światła przestrzeń pod skosami. Okna dachowe sprawiają także, że przestrzeń wydaje się być większa i bardziej przestronna. Widok na niebo sprawia, że są one dodatkowym bodźcem pobudzającym dziecięcą wyobraźnię.

Szeroki wybór okien dachowych idealnie pasujących do pokoju na poddaszu znajdą Państwo na stronie https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe_Okna-dachowe-PRODUCENT_Okna-dachowe-VELUX-2215.html.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama