wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-24| GIS

OGC zajmie się metaverse, czyli cyfrowym bliźniakiem świata

Rozwijająca standardy danych geoprzestrzennych międzynarodowa organizacja Open Geospatial Consortium (OGC) powołała specjalną grupę, która zajmie się wspieraniem budowy metaverse, znanego także po nazwą metaświat.


OGC zajmie się metaverse, czyli cyfrowym bliźniakiem świata <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

OGC to międzynarodowa organizacja typu non-profit zrzeszającą blisko pół tysiąca firm, agencji rządowych i uniwersytetów z całego świata, które współpracują nad rozwijaniem i implementacją otwartych standardów dla danych i usług danych przestrzennych oraz systemów informacji geograficznej. Konsorcjum przygotowało specyfikacje takich popularnych rozwiązań jak chociażby usługi sieciowe WMS, WFS i WCS czy formaty GeoPackage, GeoTIFF czy GML.

Celem powołanej właśnie grupy roboczej Geo for Metaverse Domain Working Group będzie wsparcie międzynarodowej społeczności w wykorzystaniu standardów OGC na potrzeby budowy i rozwijania otwartego metaświata. Ale czym on jest?

„Metaverse jest prawdopodobnie najlepszym rozproszonym cyfrowym bliźniakiem świata. Ma potencjał do reprezentowania wszystkiego na świecie wraz z wyobrażonymi przestrzeniami. Wyzwania stojące przed organizacjami ds. rozwoju standardów, technologami, artystami i społeczeństwem są ogromne, ale uważa się, że korzyści z nich płynące są równie duże. Metaverse nie jest pojedynczą rzeczą, ale, podobnie jak internet, jest zbiorem platform i technologii: światem obiektów, po których można nawigować i z którymi można wchodzić w interakcje” – wyjaśnia to pojęcie OGC. Jak przekonuje organizacja, wsparciem w budowie metaverse mogą być choćby jej standardy dotyczące modelowania 3D, symulacji, sztucznej inteligencji, strumieniowej transmisji danych, cyfrowych bliźniaków czy rozszerzonej bądź wirtualnej rzeczywistości.

Pracując nad standardami i dobrymi praktykami dla metaverse, OGC chce się skupiać na zasadach FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, and Reusable), czyli zapewnieniu, że dane będą wyszukiwalne, dostępne, interoperacyjne oraz gotowe do ponownego użycia. Duży nacisk stawiany będzie ponadto na otwartość wypracowanych rozwiązań.

Organizacja zachęca do udziału w grupie jak najszersze grono zainteresowanych osób i podmiotów, nie tylko członków OGC.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS