|2023-01-24|
GIS
OGC zajmie się metaverse, czyli cyfrowym bliźniakiem świata
Rozwijająca standardy danych geoprzestrzennych międzynarodowa organizacja Open Geospatial Consortium (OGC) powołała specjalną grupę, która zajmie się wspieraniem budowy metaverse, znanego także po nazwą metaświat.
zdjęcie ilustracyjne
|
|
|
|
|
|
OGC to międzynarodowa organizacja typu non-profit zrzeszającą blisko pół tysiąca firm, agencji rządowych i uniwersytetów z całego świata, które współpracują nad rozwijaniem i implementacją otwartych standardów dla danych i usług danych przestrzennych oraz systemów informacji geograficznej. Konsorcjum przygotowało specyfikacje takich popularnych rozwiązań jak chociażby usługi sieciowe WMS, WFS i WCS czy formaty GeoPackage, GeoTIFF czy GML.
Celem powołanej właśnie grupy roboczej Geo for Metaverse Domain Working Group będzie wsparcie międzynarodowej społeczności w wykorzystaniu standardów OGC na potrzeby budowy i rozwijania otwartego metaświata. Ale czym on jest?
„Metaverse jest prawdopodobnie najlepszym rozproszonym cyfrowym bliźniakiem świata. Ma potencjał do reprezentowania wszystkiego na świecie wraz z wyobrażonymi przestrzeniami. Wyzwania stojące przed organizacjami ds. rozwoju standardów, technologami, artystami i społeczeństwem są ogromne, ale uważa się, że korzyści z nich płynące są równie duże. Metaverse nie jest pojedynczą rzeczą, ale, podobnie jak internet, jest zbiorem platform i technologii: światem obiektów, po których można nawigować i z którymi można wchodzić w interakcje” – wyjaśnia to pojęcie OGC. Jak przekonuje organizacja, wsparciem w budowie metaverse mogą być choćby jej standardy dotyczące modelowania 3D, symulacji, sztucznej inteligencji, strumieniowej transmisji danych, cyfrowych bliźniaków czy rozszerzonej bądź wirtualnej rzeczywistości.
Pracując nad standardami i dobrymi praktykami dla metaverse, OGC chce się skupiać na zasadach FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, and Reusable), czyli zapewnieniu, że dane będą wyszukiwalne, dostępne, interoperacyjne oraz gotowe do ponownego użycia. Duży nacisk stawiany będzie ponadto na otwartość wypracowanych rozwiązań.
Organizacja zachęca do udziału w grupie jak najszersze grono zainteresowanych osób i podmiotów, nie tylko członków OGC.
JK
|