wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-20| GIS, Teledetekcja

Nie tylko Trójmiasto na nowych danych fotogrametrycznych GUGiK [aktualizacja]

Otwarte zasoby Geoportalu poszerzyły się właśnie o wysokorozdzielcze ortofotomapy oraz dane wysokościowe dla 24 miast w 5 województwach, w tym dla całego Trójmiasta.


Nie tylko Trójmiasto na nowych danych fotogrametrycznych GUGiK [aktualizacja]

Najnowsza aktualizacja objęła: ortofotomapę w rozdzielczości 5 cm, chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego o gęstości 12 pkt/m kw., numeryczne modele terenu i pokrycia terenu z pikselem 1 metra oraz obrazy intensywności w rozdzielczości 0,5 metra.

Wyżej wymienione dane pozyskano dla następujących miast w 4 województwach:

 • dolnośląskiego: Bolesławiec, Dzierżoniów, Góra, Jawor, Kamienna Góra,
 • pomorskiego: Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot),
 • kujawsko-pomorskiego: Włocławek,
 • łódzkiego: Radomsko, Piotrków Trybunalski, Rawa Mazowiecka.

Ponadto dla Gorzowa Wlkp., Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza, Nowej Soli, Słubic, Strzelc Krajeńskich, Sulęcina, Zielonej Góry, Świebodzina, Żagania i Żar w województwie lubuskim udostępniono ortofotomapę z pikselem 5 cm oraz NMT w rozdzielczości 1 metra.

Wszystkie wyżej wymienione dane pozyskano na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Jak pobierać i przeglądać nowe dane?

Nowe ortofotomapy znajdziemy w usługach przeglądania WMS i WMTS (ich adresy dostępne są na Geoforum.pl w dziale Geodane) – zarówno dla ortofotomapy wysokorozdzielczej, jak i standardowej. Z kolei by wyświetlić w trzech wymiarach chmurę punktów, należy skorzystać z narzędzia „Widok chmury punktów” – uruchomimy je, klikając prawym przyciskiem myszy w interesujący nas fragment mapy.

Bezpłatne pobieranie możliwe jest z kolei przez usługi WFS ze skorowidzami bądź bezpośrednio przez serwis WCS. Dane można także ściągnąć z Geoportalu Krajowego – albo przy użyciu skorowidzów dostępnych w grupie warstw „Dane do pobrania”), albo przy użyciu narzędzi dostępnych w menu pod przyciskiem „Pobieranie danych”.

Z kolei użytkownicy otwartej aplikacji QGIS mogą ułatwić sobie korzystanie z darmowych danych PZGiK za pośrednictwem bezpłatnej wtyczki „Pobieracz danych GUGiK”.

Aktualizacja: Wiadomość zaktualizowano o nowe dane, które udostępniono w piątek 20 stycznia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS