Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-20| GIS, Teledetekcja

Nie tylko Trójmiasto na nowych danych fotogrametrycznych GUGiK [aktualizacja]

Otwarte zasoby Geoportalu poszerzyły się właśnie o wysokorozdzielcze ortofotomapy oraz dane wysokościowe dla 24 miast w 5 województwach, w tym dla całego Trójmiasta.


Nie tylko Trójmiasto na nowych danych fotogrametrycznych GUGiK [aktualizacja]

Najnowsza aktualizacja objęła: ortofotomapę w rozdzielczości 5 cm, chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego o gęstości 12 pkt/m kw., numeryczne modele terenu i pokrycia terenu z pikselem 1 metra oraz obrazy intensywności w rozdzielczości 0,5 metra.

Wyżej wymienione dane pozyskano dla następujących miast w 4 województwach:

  • dolnośląskiego: Bolesławiec, Dzierżoniów, Góra, Jawor, Kamienna Góra,
  • pomorskiego: Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot),
  • kujawsko-pomorskiego: Włocławek,
  • łódzkiego: Radomsko, Piotrków Trybunalski, Rawa Mazowiecka.

Ponadto dla Gorzowa Wlkp., Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza, Nowej Soli, Słubic, Strzelc Krajeńskich, Sulęcina, Zielonej Góry, Świebodzina, Żagania i Żar w województwie lubuskim udostępniono ortofotomapę z pikselem 5 cm oraz NMT w rozdzielczości 1 metra.

Wszystkie wyżej wymienione dane pozyskano na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Jak pobierać i przeglądać nowe dane?

Nowe ortofotomapy znajdziemy w usługach przeglądania WMS i WMTS (ich adresy dostępne są na Geoforum.pl w dziale Geodane) – zarówno dla ortofotomapy wysokorozdzielczej, jak i standardowej. Z kolei by wyświetlić w trzech wymiarach chmurę punktów, należy skorzystać z narzędzia „Widok chmury punktów” – uruchomimy je, klikając prawym przyciskiem myszy w interesujący nas fragment mapy.

Bezpłatne pobieranie możliwe jest z kolei przez usługi WFS ze skorowidzami bądź bezpośrednio przez serwis WCS. Dane można także ściągnąć z Geoportalu Krajowego – albo przy użyciu skorowidzów dostępnych w grupie warstw „Dane do pobrania”), albo przy użyciu narzędzi dostępnych w menu pod przyciskiem „Pobieranie danych”.

Z kolei użytkownicy otwartej aplikacji QGIS mogą ułatwić sobie korzystanie z darmowych danych PZGiK za pośrednictwem bezpłatnej wtyczki „Pobieracz danych GUGiK”.

Aktualizacja: Wiadomość zaktualizowano o nowe dane, które udostępniono w piątek 20 stycznia.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS