Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-13| GIS, Teledetekcja

Gdańsk na nowych danych fotogrametrycznych

Ortofotomapa, fotoplany ukośne, chmura punktów ze skanowania laserowego oraz model Gdańska 3D – wszystkie te materiały stworzone na podstawie danych zebranych wiosną 2022 roku oraz ich wydania archiwalne dostępne są w jednej aplikacji na stronie Biura Rozwoju Gdańska. Te bezcenne źródło informacji o mieście dla urbanistów, hydrologów czy geodetów, przydatne także mieszkańcom.


Gdańsk na nowych danych fotogrametrycznych
Gdańsk na nowych danych fotogrametrycznych <br />
Sławomir Mleczko, dyrektor sprzedaży w MGGP Aero, podczas prezentacji dotyczącej najnowszej wersji ortofotomapy Gdańska, oraz Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)
Sławomir Mleczko, dyrektor sprzedaży w MGGP Aero, podczas prezentacji dotyczącej najnowszej wersji ortofotomapy Gdańska, oraz Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Konferencja prasowa pod hasłem „Nowa ortofotomapa dla Gdańska” odbyła się w czwartek 12 stycznia w Biurze Rozwoju Gdańska, na którego zlecenie firma MGGP Aero na przełomie kwietnia i maja 2022 r. pozyskała zdjęcia pionowe i ukośne oraz wykonała skanowanie laserowe. Analiza i obróbka zgromadzonego materiału zajęła wykonawcy pół roku, ale wreszcie są – najnowsze dane oraz nowy model Gdańska 3D (poprzednie pochodzą z 2018 r.).

– Ortofotomapa, zdjęcia ukośne, skaning laserowy i model 3D miasta to źródło precyzyjnych danych, które pozwalają planować rozwój miasta, ale też reagować na bieżące sytuacje związane z jego życiem – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – Narzędzia te powstały przede wszystkim na potrzeby Biura Rozwoju Gdańska, ale korzystać z nich będą także inne miejskie jednostki, jak np. Wydział Środowiska, któremu posłużą np. do oceny wartości przyrodniczej terenów czy identyfikacji nielegalnych wysypisk. Dane wykorzystane zostaną także do tworzenia mapy akustycznej miasta – podkreślił.

Prezydent wskazał także na Gdańskie Wody, które wykorzystują dane do aktualizacji mapy przeciwpowodziowej miasta i planowania rozwoju systemu zagospodarowania wód opadowych – zbiorników retencyjnych i ogrodów deszczowych.
– Materiał zebrany podczas przelotów nad Gdańskiem wykorzystywany jest też przy analizach zdjęć satelitarnych weryfikujących należne podatki od nieruchomości i pomaga wychwycić samowole budowlane – wyliczał Piotr Grzelak. – Ale jest to też materiał niezwykle ciekawy dla mieszkańców, którzy mogą np. sprawdzić potencjał solarny dachów, co jest nowością w systemie – dodał

– Ortofotomapa to podstawowe narzędzie pracy planistów, które daje nam wiele możliwości w ramach „elastycznego” podejścia do planowania przestrzennego i pozwala śledzić zmiany w przestrzeni miasta – mówiła z kolei Edyta Damszel-Turek, dyrektorka Biura Rozwoju Gdańska. – Dzięki niemu możemy wykonywać bardzo dokładne inwentaryzacje terenu, określać faktyczną, a nie szacunkową wysokość istniejących budynków czy drzew, by lepiej zaplanować nowe inwestycje na wskazanym obszarze. Możliwość śledzenia zmian w czasie [pierwsza ortofotomapa Gdańska powstała 12 lat temu – red.], także jest bardzo cenna, zwłaszcza przy planowaniu inwestycji infrastrukturalnych – zaznaczyła.

Z kolei model miasta 3D planiści wykorzystują do przeprowadzania analiz przestrzennych. Stosują modelowanie 3D, można m.in. zobrazować wpływ nowoprojektowanej zabudowy na otoczenie (dowolnie modelując jej kształt i wysokość), przeanalizować zacienienia i nasłonecznienia, które przyniesie ze sobą nowa zabudowa dla obiektów już funkcjonujących, oraz zweryfikować punkty widokowe. Dodatkowo aplikacja umożliwia przeprowadzanie analiz widokowych z poziomu wzroku człowieka, by dać pewność, że przygotowywany projekt planu czy inwestycja nie zaburzy istniejących osi widokowych i nie wpłynie negatywnie na krajobraz.

W aktualnym wydaniu aplikacji znalazły się także panoramy 360° wszystkich ulic centrum Gdańska (tzw. street view).
– Obecnie powstaje projekt uchwały w sprawie Parku Kulturowego Śródmieście, który będzie konsultowany z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Łatwy dostęp do aktualnych panoram ułatwi nam wprowadzenie projektu w życie – tłumaczyła Edyta Damszel-Turek.
I wreszcie chmura punktów ze skaningu laserowego – także ona jest rzetelną bazą danych wyjściowych do opracowań planistycznych. Pozwala na wykonywanie dokładnych pomiarów wysokości każdego zeskanowanego elementu i generowanie dokładnych przekrojów terenu oraz tworzenie map spadków terenu i ekspozycji.

Zaglądając do zintegrowanej aplikacji na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska, użytkownik w jednym miejscu znajdzie najnowsze i archiwalne: ortofotomapę, zdjęcia ukośne, model 3D i chmurę punktów.
W opcji przeglądania zdjęć ukośnych każdy obiekt można nie tylko obejrzeć z czterech różnych perspektyw, ale także zmierzyć jego wysokość. W przypadku budynku poznać też można powierzchnie poszczególnych elewacji i wyliczyć koszt termomodernizacji, czy malowania.
Jeśli chodzi o potencjał solarny dachu, oznaczono go intuicyjnymi kolorami (od niebieskiego po czerwień), ale można także odczytać wartość tego potencjału w kilowatogodzinach na mkw. w ujęciu średniorocznym z dokładnością do wybranej połaci dachu.

Pożądane miejsce wyszukamy po wpisaniu adresu, numeru działki lub współrzędnych GPS. Każdy użytkownik narzędzi na stronie BRG może dokładnie zobaczyć swoją działkę – jaki ma kształt i gdzie przebiegają jej granice. Dane dostępne w nowej wersji ortofotomapy to wsparcie dla wszystkich planujących nowe inwestycje czy zmiany zagospodarowania nieruchomości – niezbędna inwentaryzacja terenu będzie dzięki temu dużo prostsza do przeprowadzenia.
To także niezastąpione narzędzie dla zainteresowanych gdańskim Budżetem Obywatelskim, ponieważ ortofotomapa pozwala precyzyjnie zlokalizować proponowaną inwestycję.

Źródło: UM w Gdańsku


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS