|2023-01-13|
Geodezja, Instytucje
SGP zajmie się geodezyjnymi mediacjami
Wraz z początkiem bieżącego roku zakres działalności Stowarzyszenia Geodetów Polskich poszerzy się o prowadzenie mediacji.
Ten nowy rodzaj działalności wpisano do statutu SGP jeszcze w 2019 roku. Jak wyjaśnia organizacja, inspiracją były tu nie tylko potrzeby sygnalizowane przez członków stowarzyszenia oraz przedsiębiorców z branży geodezyjnej, ale także przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W szczególności chodzi tu art. 1832 § 3 tej ustawy, który stanowi, że „organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych oraz uczelnie mogą prowadzić listy mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne”.
Przez pandemię prace nad wdrożeniem tego nowego rodzaju działalności uległy jednak spowolnieniu, a ich intensyfikacja nastąpiła dopiero w ubiegłym roku. Na posiedzeniu z 21 lipca 2022 r. Zarząd Główny SGP podjął uchwałę o wpisaniu na listę mediatorów pierwszych czterech osób: Elżbiety Orłowskiej, Krzysztofa Mączewskiego, Witolda Radzio oraz Andrzeja Zaręby. Jednocześnie powierzono im zorganizowanie i uruchomienie Ośrodka Mediacyjnego (OM). Na stanowisko jego kierownika powołano Andrzeja Zarębę. Pod jego kierunkiem przygotowano następnie regulamin ośrodka, który został zatwierdzony uchwałą Zarządu Głównego 17 grudnia ubiegłego roku.
W planach na najbliższą przyszłość OM SGP ma przede wszystkim poszerzenie listy mediatorów SGP, promocję tej nowej formy działalności, a także przeprowadzenie szkoleń w zakresie mediacji. Jeśli chodzi o ten pierwszy punkt, o status mediatora SGP mogą się starać osoby, które mają przynajmniej 3-letnie doświadczenie np. w zakresie: pełnienia samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, przeprowadzania zamówień publicznych czy realizacji obowiązków radcy prawnego.
Głównymi zadaniami Ośrodka Mediacyjnego mają być:
- realizacja postępowań mediacyjnych w sprawach spornych związanych z prowadzeniem działalności w dziedzinie geodezji i kartografii oraz wykonywaniem samodzielnych funkcji w tej dziedzinie;
- prowadzenie szkoleń z zakresu mediacji;
- promowanie idei mediacji jako sposobu rozwiązywania sporów związanych z działalnością w dziedzinie geodezji i kartografii oraz wykonywaniem samodzielnych funkcji w tej dziedzinie.
Jak czytamy w regulaminie OM SGP, celem mediacji ma być wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu i wypracowanie ich własnego, wspólnie akceptowalnego porozumienia. Mediator może pomóc stronom w rozważeniu okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, wskazując, że ustalenia dotyczące możliwości jej załatwienia muszą mieścić się w granicach obowiązującego prawa.
Za usługi związane z postępowaniem mediacyjnym SGP pobierać będzie wynagrodzenie. Będzie ono ustalane w drodze umowy z zainteresowanymi na zasadach określonych w regulaminie. A wynika z niego m.in., że opłata rejestracyjna wynosi 600 zł, zaś podstawowa stawka pierwszej sesji mediacyjnej to 900 zł.
OM SGP ma osiągnąć pełną gotowość do realizacji postawionych przed nim zadań w marcu br.
JK
|