wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-13| Geodezja, Instytucje

SGP zajmie się geodezyjnymi mediacjami

Wraz z początkiem bieżącego roku zakres działalności Stowarzyszenia Geodetów Polskich poszerzy się o prowadzenie mediacji.


SGP zajmie się geodezyjnymi mediacjami

Ten nowy rodzaj działalności wpisano do statutu SGP jeszcze w 2019 roku. Jak wyjaśnia organizacja, inspiracją były tu nie tylko potrzeby sygnalizowane przez członków stowarzyszenia oraz przedsiębiorców z branży geodezyjnej, ale także przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W szczególności chodzi tu art. 1832 § 3 tej ustawy, który stanowi, że „organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych oraz uczelnie mogą prowadzić listy mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne”.

Przez pandemię prace nad wdrożeniem tego nowego rodzaju działalności uległy jednak spowolnieniu, a ich intensyfikacja nastąpiła dopiero w ubiegłym roku. Na posiedzeniu z 21 lipca 2022 r. Zarząd Główny SGP podjął uchwałę o wpisaniu na listę mediatorów pierwszych czterech osób: Elżbiety Orłowskiej, Krzysztofa Mączewskiego, Witolda Radzio oraz Andrzeja Zaręby. Jednocześnie powierzono im zorganizowanie i uruchomienie Ośrodka Mediacyjnego (OM). Na stanowisko jego kierownika powołano Andrzeja Zarębę. Pod jego kierunkiem przygotowano następnie regulamin ośrodka, który został zatwierdzony uchwałą Zarządu Głównego 17 grudnia ubiegłego roku.

W planach na najbliższą przyszłość OM SGP ma przede wszystkim poszerzenie listy mediatorów SGP, promocję tej nowej formy działalności, a także przeprowadzenie szkoleń w zakresie mediacji. Jeśli chodzi o ten pierwszy punkt, o status mediatora SGP mogą się starać osoby, które mają przynajmniej 3-letnie doświadczenie np. w zakresie: pełnienia samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, przeprowadzania zamówień publicznych czy realizacji obowiązków radcy prawnego.

Głównymi zadaniami Ośrodka Mediacyjnego mają być:

  • realizacja postępowań mediacyjnych w sprawach spornych związanych z prowadzeniem działalności w dziedzinie geodezji i kartografii oraz wykonywaniem samodzielnych funkcji w tej dziedzinie;
  • prowadzenie szkoleń z zakresu mediacji;
  • promowanie idei mediacji jako sposobu rozwiązywania sporów związanych z działalnością w dziedzinie geodezji i kartografii oraz wykonywaniem samodzielnych funkcji w tej dziedzinie.

Jak czytamy w regulaminie OM SGP, celem mediacji ma być wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu i wypracowanie ich własnego, wspólnie akceptowalnego porozumienia. Mediator może pomóc stronom w rozważeniu okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, wskazując, że ustalenia dotyczące możliwości jej załatwienia muszą mieścić się w granicach obowiązującego prawa.

Za usługi związane z postępowaniem mediacyjnym SGP pobierać będzie wynagrodzenie. Będzie ono ustalane w drodze umowy z zainteresowanymi na zasadach określonych w regulaminie. A wynika z niego m.in., że opłata rejestracyjna wynosi 600 zł, zaś podstawowa stawka pierwszej sesji mediacyjnej to 900 zł.

OM SGP ma osiągnąć pełną gotowość do realizacji postawionych przed nim zadań w marcu br.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS