|2023-01-12|
GIS, Mapy
Dane oceanograficzne polskich instytucji dostępne w jednym miejscu
Pod koniec grudnia 2022 r. do użytku oddany został portal danych oceanograficznych eCUDO.pl. Dzięki niemu w jednym miejscu użytkownicy mają możliwość bezpłatnie, bez konieczności logowania się, przeszukiwać repozytorium zawierające informacje o ponad 7 milionach różnego typu danych dotyczących mórz i oceanów.
Przykładowy zasób serwisu eCUDO.pl
|
|
|
|
|
|
Wśród dostępnych zasobów znajdują się między innymi dane opisujące fizykę morza, np. falowanie, poziom morza, optykę, a także dotyczące czynników atmosferycznych, np. zachmurzenia, promieniowania słonecznego oraz zespolone matematyczne modele atmosferyczno-oceaniczne. Dostępne są również dane na temat stanu środowiska, chemii czy dane biologiczne, np. o faunie, florze czy produkcji pierwotnej. Nie zabrakło też danych dotyczących geologii i geochemii dna morskiego oraz zmian strefy brzegowej.
Ogółem portal gromadzi informacje dotyczące sytuacji pod dnem morskim, na dnie, w kolumnie wody, na powierzchni morza i brzegu oraz w atmosferze nad obszarem morza, umożliwiając dostęp do całego spektrum informacji z zakresu szeroko pojętej oceanografii.
Serwis przygotowano w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum 7 instytucji zajmujących się badaniami na obszarze Bałtyku. Liderem jest Instytut Oceanologii PAN, a partnerami: Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut Morski w Gdańsku, Morski Instytut Rybacki, Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński. Łączna wartość unijnego dofinansowania dla tego przedsięwzięcia wynosi 15 mln zł.
Głównym celem projektu było udostępnienie tych zasobów szerokiej rzeszy zainteresowanych, nie tylko tych z sektora naukowego i przemysłowego, ale również zwykłym obywatelom zainteresowanym tematyką oceanograficzną. Efektem realizacji tej idei jest przygotowana baza danych, obejmująca jak najszersze spektrum informacji na temat środowiska Bałtyku i innych obszarów morskich.
Jak zwracają uwagę uczestnicy projektu, jego niewątpliwym osiągnięciem jest uzyskanie poziomu otwartości zgromadzonych w eCUDO.pl danych na poziomie 5 gwiazdek w skali „5 Star Linked Data”.
Ważne linki związane z projektem eCUDO.pl:
- główna strona projektu – eCUDO.pl
- centralny portal danych – odis.ecudo.pl
- portal sfederowanych danych geologicznych – ecudo.pgi.gov.pl
Oprac. JK (na podstawie informacji PIG-PIB)
|