Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-01-12| Geodezja, GIS

GUGiK będzie współpracował z KPRM w zakresie e-usług i IIP

Na początku roku GUGiK poinformował o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego wzajemnej współpracy Głównego Geodety Kraju z Ministrem Cyfryzacji w zakresie realizacji projektu „Smart Geoportal Service”. Czego dotyczyć będzie to przedsięwzięcie?


GUGiK będzie współpracował z KPRM w zakresie e-usług i IIP

Projekt pn. „Smart Geoportal Service – Zapewnienie dostępności oraz zwiększenie możliwości wykorzystania przez obywateli i przedsiębiorców innowacyjnych e-usług i danych Infrastruktury Informacji Przestrzennej” realizowany będzie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Jego budżet na razie nie jest znany – zostanie ustalony po opracowaniu studium wykonalności. Środki mają jednak pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności usług oraz zbiorów danych będących w dyspozycji administracji publicznej, a także zwiększenie jakości i interoperacyjności usług publicznych wraz z zapewnieniem ponownego użycia danych przestrzennych. Planowane do w ramach projektu e-usługi będą wspomagały m.in. zarządzanie w administracji publicznej np. w zakresie „smart environment”, poprzez wizualizację i algorytmiczne zarządzanie danymi (np. w zakresie zarządzania wodą, odpadami, jakością powietrza, energią).
Okres realizacji projektu jest planowany na około 3 lata.

Wspomniany list intencyjny podpisały 4 stycznia p.o. GGK Alicja Kulka oraz reprezentująca Ministra Cyfryzacji Anna Biała, zastępca dyrektora w Departamencie Tożsamości Cyfrowej w KPRM.
GUGiK będzie współpracował z KPRM m.in. przy opracowaniu i realizacji założeń:
• wymogów technicznych wymaganej infrastruktury technicznej;
• zaproponowanej architektury;
• bezpieczeństwa, w tym przekazywanych i analizowanych danych wraz z zapewnieniem zgodności prawnej;
• wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji;
• funkcjonowania portalu, w tym przekazywanych i analizowanych danych;
• harmonogramu wdrożenia, budżetu projektu oraz utrzymania rozwiązania powstałego w ramach projektu w perspektywie 5-letniej;
• dokumentu zarządzania utrzymywania rozwiązania.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama