Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-11| GIS, Mapy

Here prezentuje UniMap: przełom w aktualizacji map

Rewolucja w zakresie tworzenia, aktualizacji i użytkowania cyfrowych map – tak firma Here Technologies promuje swoją nową platformę kartograficzną UniMap.


Here prezentuje UniMap: przełom w aktualizacji map

Korzenie Here Technologies sięgają połowy lat 80. XX wieku, gdy kalifornijska firma Karlin & Collins (później znana jako Navteq) jako jedna z pierwszych na świecie rozpoczęła rozwijanie cyfrowych map na potrzeby nawigacji samochodowej. W 2011 r. spółka ta została przejęta przez fińską Nokię, po to by w 2015 r., jako jej dział kartograficzny, zostać wykupiona przez firmy motoryzacyjne Audi AG, BMW Group oraz Daimler AG.

Jak podczas tegorocznych targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas ogłosiły władze Here Technologies, nowa platforma UniMap jest kolejnym przełomowym momentem w historii tego biznesu. Spółka pracowała nad tym produktem z wybranymi producentami samochodów przez ostatnie 3 lata. Pozwoli to udostępnić UniMap wybranym klientom już w tym roku, zaś pełna dostępność platformy ma zostać ogłoszona w roku 2024.

Na czym ma polegać wyjątkowość UniMap?

Jak czytamy w komunikacie prasowym Here, przede wszystkim na bezkonkurencyjnym tempie aktualizacji map. Na potrzeby UniMap spółka opracowała bowiem autorskie algorytmy sztucznej inteligencji, które są w stanie analizować spływające na bieżąco dane dla 500 mln km dróg, wyodrębniać z nich różnorodne typy obiektów (np. znaki drogowe) i aktualizować na tej podstawie swoją bazę danych przestrzennych chociażby o wprowadzone właśnie limity prędkości czy zmodyfikowane przebiegi dróg. Zmiana wykryta przez system powinna być widoczna w UniMap najpóźniej po 24 godzinach – zapewnia Here.

Drugim wyróżnikiem tej bazy jest utrzymywanie jej na trzech poziomach szczegółowości, tj. standardowym, wysokorozdzielczym oraz na potrzeby samochodowych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Trzecią zaletą ma być zaś możliwość łatwego wzbogacania zasobów UniMap o własne dane gromadzone przez poszczególnych użytkowników tej platformy.

– Dzięki UniMap świat wkracza w nową erę tworzenia map – zapewnia dyrektor generalny Here Technologies Edzard Overbeek. – Z niecierpliwością czekamy, by zaoferować korzyści płynące z wykorzystania UniMap wszystkim naszym klientom w zakresie zautomatyzowanego transportu, inteligentnej logistyki, mobilności w miastach i nie tylko – dodaje.

Źródło: Here Technologies, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS