Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-10| Teledetekcja

Nieudany start dwóch polskich satelitów obserwacyjnych

Niepowodzeniem zakończyła się poniedziałkowa (9 stycznia) operacja wystrzelenia dwóch satelitów teledetekcyjnych skonstruowanych przez wrocławską firmę SatRev.


Nieudany start dwóch polskich satelitów obserwacyjnych <br />
Satelita Stork (fot. SatRev)
Satelita Stork (fot. SatRev)

Misja wyniesienia łącznie 9 różnych aparatów, realizowana przez firmę Virgin Orbit, miała być wyjątkowa przede wszystkim z tego względu, że byłoby to pierwsze wystrzelenie urządzeń na orbitę okołoziemską z terenu Europy Zachodniej. Satelity te miały trafić w kosmos na pokładzie rakiety Launcher One podwieszonej pod specjalnie przystosowanego do tego celu jumbo jeta o nazwie „Cosmic Girl”.

Początkowo misja przebiegała bez zarzutów. Boeing 747 wystartował zgodnie z planem z lotniska Spaceport Cornwall w Kornwalii, by po godzinie z pułapu około 10 km wystrzelić spod swojego skrzydła rakietę nośną Launcher One. Jednak chwilę później spółka poinformowała o bliżej niesprecyzowanej „anomalii”, która uniemożliwiła wyniesienie satelitów na orbitę okołoziemską. Na razie firma informuje jedynie, że usterka wystąpiła podczas pracy silników drugiego stopnia rakiety, co wymusiło przedwczesne zakończenie misji. Mimo to Virgin Orbit uznaje tę operację za istotny krok naprzód w swojej historii. Na 5 misji Launcher One jest to bowiem dopiero pierwsza nieudana.

Z polskiego punktu widzenia operacja ta była o tyle istotna, że wśród 9 wystrzeliwanych satelitów dwa były wyprodukowane przez firmą SatRev z Wrocławia. Pierwszy to Stork-6, czyli kolejny już element budowanej przez SatRev średniorozdzielczej konstelacji teledetekcyjnej. Docelowo ma ona składać się z 14 aparatów, które będą dostarczać zobrazowania Ziemi z pikselem 5,8 metra m.in. dla klientów z branży rolniczej i energetycznej.

Z kolei drugi aparat, AMAN, został zbudowany przez SatRev na zlecenie Sułtanatu Omanu. Miał on wykonywać zdjęcia satelitarne na potrzeby m.in. górnictwa, prognozowania pogody czy monitorowania granic.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS