Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-05| Geodezja, Prawo

Zespół ds. geodezji przy Rzeczniku MŚP wznawia działalność

Po ponad rocznej przerwie Zespół Roboczy ds. Geodezji i Budownictwa, działający w ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, 16 grudnia 2022 r. wznowił swoją aktywność. Tematem posiedzenia był projekt ustawy o zawodzie mierniczego.


Zespół ds. geodezji przy Rzeczniku MŚP wznawia działalność

Prace zespołu w październiku 2021 r. zostały przerwane na skutek dużej rozbieżności zdań pomiędzy członkami zespołu i brakiem możliwości wypracowania kompromisu.
Na posiedzeniu w grudniu ub.r. nie przełamano impas. Obrady zostały zdominowane przez klasyczną publicystykę odwołującą się do wielokrotnie powtarzanych już poglądów oraz nalegań na przyjęcie przepisów zawartych w niekompletnym jeszcze projekcie. Chociaż uczestnicy umówili się na następne spotkanie, to nic nie wskazuje na to, żeby miało ono przynieść jakościową zmianę dającą nadzieję na postęp.

Ponieważ od ponad dekady uczestniczę w różnych gremiach próbujących zreformować zawód, czy zawody, których dotyczy ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne to podzielę się kilkoma refleksjami na temat tych działań. Jest wiele powodów bezskuteczności kolejnych prac, a jednym z nich, powtarzającym się, jest brak umiejętności posługiwania się krytyczną analizą opartą na świadomym procesie myślowym. Przeciwieństwem takiego procesu, nazywanego procesem refleksyjnym, jest proces określany jako automatyczny, oparty głównie na intuicji i przypadkowych skojarzeniach. Ten drugi jest często nadużywany po to, aby ukryć rzeczywistą logikę proponowanych rozwiązań przez kreowanie emocjonalnego, subiektywnego obrazu rzeczywistości, a temu sprzyja przeniesieniu dialogu z obszaru wiedzy na obszar polityki i publicystyki. Argumentacja w dialogu prowadzonym w ten sposób odwołuje się więc często do stereotypów, uogólnień czy wręcz mitów, nierzadko kreowanych na bieżące potrzeby. Przykładem takiego mechanizmu jest sposób potraktowania zawodu mierniczego przysięgłego, funkcjonującego w Polsce w latach 1925–1952.

Lansowana opowieść o zawodzie mierniczego przysięgłego przedstawia go jako człowieka instytucję, samodzielnego i niezawisłego w działaniu, o autorytecie, który nie podlega ocenie instytucji i innych ludzi. Stąd powoływanie się na ten zawód przy dążeniu do stworzenia samorządu zawodowego mierniczych jako zawodu zaufania publicznego.
Tymczasem prawda wygląda inaczej. Mierniczy przysięgły realizował potrzeby społeczne nie dzięki rozwiązaniom prawnym, na które powołują się osoby kreujące określony mit, a dzięki innym okolicznościom i mechanizmom. I jeśli chcemy rzeczywiście zainicjować pożądane zmiany to na tych okolicznościach i mechanizmach powinniśmy się skupić. Oczywiście w kontekście obecnej rzeczywistości, w której funkcjonujemy.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w jednym z najbliższych numerów GEODETY

Zapis posiedzenia z grudnia 2022 r. można znaleźć TUTAJ.
Kolejne posiedzenie zaplanowano na 20 stycznia.

Radosław Smyk, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego w Radzie Przedsiębiorców przy RMŚP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS