|2023-01-05|
Geodezja, Prawo
Zespół ds. geodezji przy Rzeczniku MŚP wznawia działalność
Po ponad rocznej przerwie Zespół Roboczy ds. Geodezji i Budownictwa, działający w ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, 16 grudnia 2022 r. wznowił swoją aktywność. Tematem posiedzenia był projekt ustawy o zawodzie mierniczego.
Prace zespołu w październiku 2021 r. zostały przerwane na skutek dużej rozbieżności zdań pomiędzy członkami zespołu i brakiem możliwości wypracowania kompromisu. Na posiedzeniu w grudniu ub.r. nie przełamano impas. Obrady zostały zdominowane przez klasyczną publicystykę odwołującą się do wielokrotnie powtarzanych już poglądów oraz nalegań na przyjęcie przepisów zawartych w niekompletnym jeszcze projekcie. Chociaż uczestnicy umówili się na następne spotkanie, to nic nie wskazuje na to, żeby miało ono przynieść jakościową zmianę dającą nadzieję na postęp.
Ponieważ od ponad dekady uczestniczę w różnych gremiach próbujących zreformować zawód, czy zawody, których dotyczy ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne to podzielę się kilkoma refleksjami na temat tych działań. Jest wiele powodów bezskuteczności kolejnych prac, a jednym z nich, powtarzającym się, jest brak umiejętności posługiwania się krytyczną analizą opartą na świadomym procesie myślowym. Przeciwieństwem takiego procesu, nazywanego procesem refleksyjnym, jest proces określany jako automatyczny, oparty głównie na intuicji i przypadkowych skojarzeniach. Ten drugi jest często nadużywany po to, aby ukryć rzeczywistą logikę proponowanych rozwiązań przez kreowanie emocjonalnego, subiektywnego obrazu rzeczywistości, a temu sprzyja przeniesieniu dialogu z obszaru wiedzy na obszar polityki i publicystyki. Argumentacja w dialogu prowadzonym w ten sposób odwołuje się więc często do stereotypów, uogólnień czy wręcz mitów, nierzadko kreowanych na bieżące potrzeby. Przykładem takiego mechanizmu jest sposób potraktowania zawodu mierniczego przysięgłego, funkcjonującego w Polsce w latach 1925–1952.
Lansowana opowieść o zawodzie mierniczego przysięgłego przedstawia go jako człowieka instytucję, samodzielnego i niezawisłego w działaniu, o autorytecie, który nie podlega ocenie instytucji i innych ludzi. Stąd powoływanie się na ten zawód przy dążeniu do stworzenia samorządu zawodowego mierniczych jako zawodu zaufania publicznego. Tymczasem prawda wygląda inaczej. Mierniczy przysięgły realizował potrzeby społeczne nie dzięki rozwiązaniom prawnym, na które powołują się osoby kreujące określony mit, a dzięki innym okolicznościom i mechanizmom. I jeśli chcemy rzeczywiście zainicjować pożądane zmiany to na tych okolicznościach i mechanizmach powinniśmy się skupić. Oczywiście w kontekście obecnej rzeczywistości, w której funkcjonujemy.
Więcej na ten temat będzie można przeczytać w jednym z najbliższych numerów GEODETY
Zapis posiedzenia z grudnia 2022 r. można znaleźć TUTAJ. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 20 stycznia.
Radosław Smyk, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego w Radzie Przedsiębiorców przy RMŚP
|