Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-30| GIS, Mapy

Sztuczna inteligencja na tropie brakujących dróg w OpenStreetMap

Opracowane przez Microsoft algorytmy uczenia maszynowego pozwoliły wykryć na zdjęciach satelitarnych świata 47,8 milionów kilometrów dróg, z czego ponad 1 mln km dotyczy obiektów, których nie znajdziemy w otwartej bazie OpenStreetMap.


Sztuczna inteligencja na tropie brakujących dróg w OpenStreetMap <br />
Mapa wszystkich dróg wykrytych przez algorytm Microsoftu
Mapa wszystkich dróg wykrytych przez algorytm Microsoftu
Sztuczna inteligencja na tropie brakujących dróg w OpenStreetMap <br />
fot. Microsoft
fot. Microsoft

Do kartowania dróg eksperci z Microsoftu wykorzystali wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne pozyskane w latach 2020–2022 przez firmy Airbus oraz Maxar, a także sieci neuronowe bazujące na rozwiązaniach UNet oraz ResNet. Do trenowania modelu sięgnięto po narzędzie Keras oraz kafle Bing Maps o wielkości 512 x 512 px – łącznie użyto 20 tys. scen satelitarnych prezentujących różne typu pokrycia terenu, w tym: plaże, lodowce, góry, lasy czy pustynie. Po wytrenowaniu algorytmu przystąpiono do ekstrakcji danych o sieci drogowej, co przeprowadzono w czterech etapach:

  • semantyczna segmentacja,
  • generowanie geometrii (w tym łączenie dróg z sąsiednich scen satelitarnych),
  • porównanie z bazą OpenStreetMap pod kątem dróg, których w tym rejestrze brakuje,
  • klasyfikacja dróg (w tym przewidywanie jej typu oraz wyeliminowanie wątpliwych obiektów).

Wynikiem tej czteroetapowej analizy jest baza dróg o łącznej długości 1,16 mln kilometrów. Niestety, brak w niej danych zarówno dla Polski, jak i Europy. Najwięcej jest w niej za to obiektów dla USA, Ameryki Południowej oraz Bliskiego Wschodu.

Co istotne, cała baza (zarówno przed, jak i po porównaniu z OSM) została udostępniona przez Microsoft na otwartej licencji Open Data Commons Open Database License (ODbL). Pliki te można pobrać z portalu GitHub w popularnym formacie GeoJSON. Jak zapewnia Microsoft, jakość wynikowych danych jest nie gorsza niż 95%.

Firma zapewnia jednocześnie, że będzie systematycznie udoskonalać ten zasób na bazie nowych zobrazowań satelitarnych świata.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama