wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-29| Mapy, Prawo

Kilkaset zmian na mapie Polski już od nowego roku

1 stycznia z map naszego kraju zniknie blisko pół tysiąca nazw miejscowości, a kolejne ponad 200 ulegnie zmianie – zakłada rozporządzenie opublikowane właśnie w Dzienniku Ustaw.


Kilkaset zmian na mapie Polski już od nowego roku

Modyfikacje te wprowadza rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (DzU poz. 2783).

Najwięcej zmian zapisano w tabeli z nazwami przeznaczonymi do zniesienia – składa się ona z aż 475 obiektów w całym kraju. Są to głównie przysiółki, kolonie, części wsi i osady, choć nie brak też części miast – np. Żywca, Aleksandrowa Kujawskiego, Dęblina, Kocka, Lubartowa czy Makowa Podhalańskiego. Rząd planuje ponadto znieść nazwy 13 wsi.

Obszerna jest też tabela z nazwami miejscowości przeznaczonymi do zmiany – liczy aż 228 rekordów. Ale zasadniczych modyfikacji samych nazw jest tu niewiele (na przykład Dzwonów Dolny na Dolnym Śląsku stanie się po prostu Dzwonowem, zaś Zagacie na Lubelszczyźnie będą nazywane Zahaciami). Zdecydowana większość rządowych propozycji w tej tabeli dotyczy natomiast zmiany statusu miejscowości, np. z przysiółka czy kolonii na wieś.

Lista ustalanych nazw miejscowości jest krótka i obejmuje 7 pozycji. Najwięcej nowych nazw (3) pojawi się w województwie łódzkim – będzie to np. Kolonia Olszowiec w powiecie radomszczańskim czy Kolonia Łeszczyn w powiecie sieradzkim.

Ponadto od nowego roku pojawi się 10 nowych nazw obiektów fizjograficznych. I tak, na mapy Jeziora Solińskiego trzeba będzie nanieść Zatokę Michała „Giera” Giercuszkiewicza. Potok płynący przez Zawiercie zyska oficjalną nazwę Blanówka. Z kolei w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) pojawią się dwa uroczyska będące jednocześnie dawnymi miejscowościami – Jastrzębiec oraz Kalkownia. Najwięcej tego typu zmian (6) zajdzie zaś w gminie Lipiany w woj. zachodniopomorskim. Na okolicznych jeziorach Wądół, Będzin czy Kościelne pojawią się takie nazwy jak choćby Półwysep Storczyków czy Wyspa Perłowa.

Wzorem lat poprzednich należy oczekiwać, że już na początku nowego roku wyżej wymienione zmiany zostaną wprowadzone do Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG) oraz udostępnione do pobierania i przeglądania w Geoportalu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS