Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-29| GIS, Mapy, Prawo

Nowe wymogi dla strategicznych map hałasu opublikowane

W Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie rozporządzenie modyfikujące wymogi dla strategicznych map hałasu.


Nowe wymogi dla strategicznych map hałasu opublikowane <br />
fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

Przypomnijmy, że strategiczne mapy hałasu zastąpiły wykonywane wcześniej mapy akustyczne. Obowiązek ich opracowania spoczywa na zarządcach wybranych dróg, linii kolejowych i lotnisk, a także na prezydentach miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Pierwszą edycję tych map należało wykonać do końca czerwca br., następnie mają one być aktualizowane co 5 lat.

Opublikowane właśnie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania (DzU poz. 2795) wynika z nowelizacji przepisów unijnych. Akt ten wymaga np., by do map hałasu załączać dane liczbowe dotyczące szacunkowej liczby osób dotkniętych znaczną uciążliwością hałasu oraz szkodliwymi tego skutkami, takimi jak znaczne zaburzenia snu czy choroba niedokrwienna.

Dotychczasowy wymóg, zgodnie z którym zarządzający drogami sporządza strategiczne mapy hałasu poza granicami miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy, spowodował, że drogi krajowe biegnące przy granicy tych miast niejednokrotnie przecinają ich granice w kilku lub nawet kilkunastu punktach. To powoduje zaś, że podzielone są one na wiele krótkich odcinków, dla których wykonywane są mapy. Efektem są duże problemy przy wydzieleniu tych odcinków dla zarządzającego drogami krajowymi, w związku z czym wskazane jest, aby strategiczne mapy dla głównych dróg były sporządzane przez zarządzających również na terenie tych miast – wyjaśniają autorzy nowych przepisów. Z kolei główne linie kolejowe nie przebiegają wzdłuż granic miast i przecinają je w jednym punkcie, w związku z tym dla nich nie zmodyfikowano przepisów rozporządzenia.

Istotną zmianą z punktu widzenia geodezji jest możliwość wykonania mapy hałasu na bazie numerycznego modelu terenu z grupy NMT3. Zgodnie z rozporządzeniem ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych… są to opracowania o średniej kwadratowej błędów wysokości normalnej H większej niż 0,2 m. Po dane te będzie można jednak sięgnąć tylko wtedy, gdy niedostępne będą modele z grupy NMT1 (błąd poniżej 0,1 m) bądź NMT2 (błąd 0,1–0,2 m).

Rozporządzenie zakłada ponadto, że części graficzne map mają być udostępniane zgodnie z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Większość przepisów projektowanego rozporządzenia wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, czyli dziś (29 grudnia).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS