wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-28| Geodezja, Prawo, Kataster

Co z ustalaniem linii brzegowej po 1 stycznia?

Czy zgodnie z rządowymi planami przepisy dotyczące ustalania linii brzegu w EGiB faktycznie wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku?


Co z ustalaniem linii brzegowej po 1 stycznia?

Przypomnijmy, że na początku grudnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Bodaj najważniejsza zmiana zapisana w tym akcie dotyczy ustalania granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych.

Po staremu nie tylko do końca roku

Obowiązujące od 31 lipca 2021 r. nowe rozporządzenie ws. EGiB dopuszczało wykonywanie tych czynności na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego, ale tylko do końca 2022 roku. Po tym terminie miał być stosowany wyłącznie tryb określony w art. 220 ust. 5 tej ustawy, zatem działoby się to w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny.

Zaproponowana przez resort rozwoju zmiana polega po prostu na uchyleniu wspomnianego przepisu czasowo ograniczającego możliwość stosowania ww. procedury. Jak bowiem wyjaśniają autorzy projektu, upływ wspomnianego terminu może doprowadzić do poważnych utrudnień w procesach związanych z obrotem nieruchomościami graniczącymi z ciekami i zbiornikami, dopóki granice te nie zostaną ustalone w trybie wspomnianego art. 220 ust. 5.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem projektu rozporządzenia zmiana w tym zakresie miała wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Nowy rok już za pasem, a gdzie nowe przepisy?

Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe proponowanych przepisów zakończyły się w połowie grudnia. Jednak z informacji zawartych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że proces legislacyjny nie przeszedł jeszcze do kolejnych etapów. RCL nie opublikowało ponadto informacji o planowanym terminie publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Czy zatem zakładany dotychczas termin wejścia w życie tego aktu jest zagrożony?

O to w pierwszej kolejności zapytaliśmy GUGiK, ten odesłał nas jednak do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Po kilku dniach resort odpowiedział, że w ubiegłym tygodniu zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe projektu i obecnie jest on w trakcie opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

„W MRiT dokładamy starań, aby prace legislacyjne nad projektem zakończyły się jak najszybciej, jednak z dużym prawdopodobieństwem rozporządzenie to nie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.” – czytamy w odpowiedzi resortu.

Jeśli zatem trzymać się ściśle obowiązujących przepisów, po 1 stycznia przez pewien czas nie będzie można ustalać linii brzegowej na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego, a jedynie w trybie ust. 5.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS