|2022-12-28|
Geodezja, Prawo, Kataster
Co z ustalaniem linii brzegowej po 1 stycznia?
Czy zgodnie z rządowymi planami przepisy dotyczące ustalania linii brzegu w EGiB faktycznie wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku?
Przypomnijmy, że na początku grudnia opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Bodaj najważniejsza zmiana zapisana w tym akcie dotyczy ustalania granic przebiegu naturalnych śródlądowych cieków i zbiorników wodnych.
Po staremu nie tylko do końca roku
Obowiązujące od 31 lipca 2021 r. nowe rozporządzenie ws. EGiB dopuszczało wykonywanie tych czynności na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego, ale tylko do końca 2022 roku. Po tym terminie miał być stosowany wyłącznie tryb określony w art. 220 ust. 5 tej ustawy, zatem działoby się to w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny.
Zaproponowana przez resort rozwoju zmiana polega po prostu na uchyleniu wspomnianego przepisu czasowo ograniczającego możliwość stosowania ww. procedury. Jak bowiem wyjaśniają autorzy projektu, upływ wspomnianego terminu może doprowadzić do poważnych utrudnień w procesach związanych z obrotem nieruchomościami graniczącymi z ciekami i zbiornikami, dopóki granice te nie zostaną ustalone w trybie wspomnianego art. 220 ust. 5.
Zgodnie z pierwotnym brzmieniem projektu rozporządzenia zmiana w tym zakresie miała wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.
Nowy rok już za pasem, a gdzie nowe przepisy?
Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe proponowanych przepisów zakończyły się w połowie grudnia. Jednak z informacji zawartych na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że proces legislacyjny nie przeszedł jeszcze do kolejnych etapów. RCL nie opublikowało ponadto informacji o planowanym terminie publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Czy zatem zakładany dotychczas termin wejścia w życie tego aktu jest zagrożony?
O to w pierwszej kolejności zapytaliśmy GUGiK, ten odesłał nas jednak do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Po kilku dniach resort odpowiedział, że w ubiegłym tygodniu zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe projektu i obecnie jest on w trakcie opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
„W MRiT dokładamy starań, aby prace legislacyjne nad projektem zakończyły się jak najszybciej, jednak z dużym prawdopodobieństwem rozporządzenie to nie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.” – czytamy w odpowiedzi resortu.
Jeśli zatem trzymać się ściśle obowiązujących przepisów, po 1 stycznia przez pewien czas nie będzie można ustalać linii brzegowej na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów zgodnie z art. 220 ust. 1–4 Prawa wodnego, a jedynie w trybie ust. 5.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
JK
|