|2022-12-23|
GIS, Teledetekcja
Lublin udostępnia nowe dane fotogrametryczne
Lubelski magistrat opublikował najnowszą ortofotomapę oraz ukośne zdjęcia lotnicze dla całego miasta.
Dane dostępne są na stronie ukosne.lublin.eu, która wykorzystuje technologię ObliView firmy MGGP Aero. Wśród nowych danych jest tu m.in. prawdziwa ortofomapa (true-ortho) bazująca na zdjęciach lotniczych z bieżącego roku. Od „zwykłej” ortofotomapy różni się tym, że eliminuje się w niej przesunięcia radialne obiektów wystających ponad teren (np. budynków) czy „martwych pól” rozumianych jako obszary przysłonięte przez pochylające się obiekty wystające. Oznacza to, że obiekty leżące na powierzchni terenu (np. przyziemia budynków) oraz te wystające ponad teren (np. krawędzie dachów) są przedstawione w rzucie ortogonalnym.
W serwisie znajdziemy ponadto nowe lotnicze zdjęcia ukośne miasta wykonane w czterech podstawowych kierunkach. Lublin zlecił ponadto wykonanie lotniczego skanowania laserowego miasta, czego efektem jest udostępnienie chmury punktów oraz oteksturowanego modelu 3D typu mesh.
Oprócz tego w serwisie można przeglądać dane fotogrametryczne z lat poprzednich, w tym ortofotomapy z 13 okresów (najstarszą wykonano w roku 2003) oraz model 3D i zdjęcia ukośne z dwóch okresów (2014 i 2022 r.).
– Od dzisiaj można spojrzeć na Lublin z nowej perspektywy. Wykonawca zakończył prace nad opracowaniem i wdrożeniem nowych danych cyfrowych dla miasta. Pochodzą one z lipca 2022 roku i będą mieć wszechstronne zastosowanie, m.in. w planowaniu przestrzennym, analizach środowiskowych, projektowaniu robót budowlanych czy wizualizacjach i działaniach marketingowych. Szczególnie zachęcam mieszkańców do zapoznania się z nowymi możliwościami, które dają ukośne zdjęcia lotnicze całego miasta wykonane z czterech kierunków. To będzie bardzo ciekawy spacer po Lublinie – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
JK
|