Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-19| Teledetekcja, Firma

Maxar będzie mieć nowego właściciela

Jedna z największych firm świata w branży teledetekcji satelitarnej, Maxar Technologies, zostanie wykupiona przez fundusz inwestycyjny Advent International.


Maxar będzie mieć nowego właściciela <br />
Wizualizacja konstelacji Legion
Wizualizacja konstelacji Legion

Amerykańska spółka akcyjna Maxar Technologies znana jest m.in. jako operator wysokorozdzielczych satelitów optycznych WorldView obrazujących powierzchnię Ziemi w rozdzielczości nawet 30 cm. Ich właścicielem stała się w roku 2017 r., przejmując firmę DigitalGlobe. Z kolei spółka DigitalGlobe zbudowała swoją pozycję światowego lidera branży teledetekcji satelitarnej, wykupując w 2013 roku również amerykańską spółkę GeoEye.

Teraz Maxar Technologies będzie należeć do Advent International – funduszu inwestycyjnego typu private equity. Nabywana spółka ma uzupełniać jego portfolio, Advent specjalizuje się bowiem w branży bezpieczeństwa i obronności.

Wartość transakcji opiewa na 6,4 mld dolarów. Dla porównania, roczny przychód Maxara w ubiegłym roku wyniósł ponad 1,7 mld dolarów, a zysk sięgnął 46 mln dolarów.

W ramach inwestycji Advent skupi akcje Maxara w cenie 53 dolary za sztukę, podczas gdy ich aktualna giełdowa wycena opiewa na nieco ponad 23 dolary za akcję. Transakcja ma być sfinalizowana w połowie 2023 r. Wówczas Maxar ma opuścić amerykańską giełdę. Spółka ma natomiast wciąż działać pod dotychczasową nazwą w swojej obecnej siedzibie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Maxara, transakcja ma przyspieszyć rozwój tej firmy, w tym usprawnić program budowy konstelacji Legion. Docelowo ma ona składać się z 6 aparatów, które będą dostarczać zobrazowania w rozdzielczości 30 cm. Kluczowym wyróżnikiem konstelacji ma być krótki czas rewizyty – dla niektórych lokalizacji satelity te będą mogły wykonać nawet 15 zdjęć dziennie. Przejęcie Maxara ma ponadto zintensyfikować rozwój tej spółki w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji oraz mapowania 3D.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS