wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-19| Teledetekcja, Firma

Maxar będzie mieć nowego właściciela

Jedna z największych firm świata w branży teledetekcji satelitarnej, Maxar Technologies, zostanie wykupiona przez fundusz inwestycyjny Advent International.


Maxar będzie mieć nowego właściciela <br />
Wizualizacja konstelacji Legion
Wizualizacja konstelacji Legion

Amerykańska spółka akcyjna Maxar Technologies znana jest m.in. jako operator wysokorozdzielczych satelitów optycznych WorldView obrazujących powierzchnię Ziemi w rozdzielczości nawet 30 cm. Ich właścicielem stała się w roku 2017 r., przejmując firmę DigitalGlobe. Z kolei spółka DigitalGlobe zbudowała swoją pozycję światowego lidera branży teledetekcji satelitarnej, wykupując w 2013 roku również amerykańską spółkę GeoEye.

Teraz Maxar Technologies będzie należeć do Advent International – funduszu inwestycyjnego typu private equity. Nabywana spółka ma uzupełniać jego portfolio, Advent specjalizuje się bowiem w branży bezpieczeństwa i obronności.

Wartość transakcji opiewa na 6,4 mld dolarów. Dla porównania, roczny przychód Maxara w ubiegłym roku wyniósł ponad 1,7 mld dolarów, a zysk sięgnął 46 mln dolarów.

W ramach inwestycji Advent skupi akcje Maxara w cenie 53 dolary za sztukę, podczas gdy ich aktualna giełdowa wycena opiewa na nieco ponad 23 dolary za akcję. Transakcja ma być sfinalizowana w połowie 2023 r. Wówczas Maxar ma opuścić amerykańską giełdę. Spółka ma natomiast wciąż działać pod dotychczasową nazwą w swojej obecnej siedzibie.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Maxara, transakcja ma przyspieszyć rozwój tej firmy, w tym usprawnić program budowy konstelacji Legion. Docelowo ma ona składać się z 6 aparatów, które będą dostarczać zobrazowania w rozdzielczości 30 cm. Kluczowym wyróżnikiem konstelacji ma być krótki czas rewizyty – dla niektórych lokalizacji satelity te będą mogły wykonać nawet 15 zdjęć dziennie. Przejęcie Maxara ma ponadto zintensyfikować rozwój tej spółki w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji oraz mapowania 3D.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS