Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-15| Teledetekcja

NASA szykuje duże zmiany w programie Landsat

Nowa generacja satelitów obserwacyjnych Landsat ma zaoferować nawet 20 razy więcej danych niż obecnie pracujące aparaty. Szczegóły dotyczące szykowanej konstelacji Landsat Next ujawniła amerykańska agencja kosmiczna NASA.


NASA szykuje duże zmiany w programie Landsat
NASA szykuje duże zmiany w programie Landsat <br />
Porównanie kanałów spektralnych w Landsatach 8 i 9 oraz w misji Landsat Next
Porównanie kanałów spektralnych w Landsatach 8 i 9 oraz w misji Landsat Next

Landsat to amerykański program obserwacji Ziemi zapoczątkowany w 1972 roku. Dzięki niemu już od ponad pół wieku nasza planeta jest stale obserwowana w średniej rozdzielczości, co zapewniło unikatową możliwość śledzenia takich zjawisk jak deforestacja, topnienie lodowców czy rozrastanie się miast.

W ramach programu Landsat na orbicie umieszczono już 9 satelitów tej serii. Obecnie dane pozyskują aparaty z numerami 8 (wystrzelony w roku 2013) i 9 (2022). Oczywiście, wraz z postępem w dziedzinie technologii kosmicznych i pomiarowych każdy kolejny satelita oferuje coraz lepsze zdolności obserwacyjne. Dla porównania, pierwszy aparat z tej serii pozyskiwał zobrazowania w rozdzielczości maksymalnie 60 metrów, a w Landsatach 8 i 9 jest to już 15 m.

Obecnie NASA planuje nie tylko wystrzeliwanie kolejnych aparatów tej serii, ale też chce dalej rozbudowywać ich możliwości pomiarowe. Temu ma służyć program ochrzczony jako Landsat Next, którego kluczowe założenia podano niedawno do publicznej wiadomości. Misja ta ma zaoferować trzy podstawowe zmiany.

Pierwszą z nich jest zwiększenie liczby satelitów, które będą orbitowały wokół Ziemi, z dwóch do trzech, co istotnie skróci czas rewizyty. Drugą nowością będzie poprawienie maksymalnej rozdzielczości zobrazowań z 15 do 10 metrów. Będzie to zatem tyle samo co w satelitach Sentinel-2 zwanych – ze względu na zbliżone parametry obrazowania – europejskimi Landsatami.

I wreszcie trzecia zmiana, bodaj najbardziej doniosła – NASA chce znacząco zwiększyć liczbę kanałów spektralnych, w których Landsaty będą obserwować naszą planetę. W orbitujących obecnie aparatach z numerami 8 i 9 kanałów tych jest 11, a w misji Landsat Next ich liczba zostanie podniesiona do aż 26. Co istotne, zachowane mają być przy tym kanały z obecnych Landsatów, co zapewni ciągłość badań realizowanych z wykorzystaniem danych z tego programu. Nowe kanały dobrano ponadto tak, by jak najlepiej korespondowały z danymi zbieranymi przez europejskie Sentinele-2.

NASA wyjaśnia, że zmiana ta pozwoli wykorzystywać zobrazowania z Landsatów w nowych zastosowaniach. Jako przykład ponadto badania: gleb, klimatu, pokrywy śnieżnej, jakości wody czy stresu roślin.

Dzięki wyżej wymienionym zmianom satelity Landsat będą gromadzić nawet 20 razy więcej danych niż obecnie. Tylko kiedy będziemy mogli zacząć korzystać z tych atrakcyjnych możliwości? NASA planuje, że wszystkie trzy nowe aparaty Landsat Next zostaną wystrzelone jednocześnie w roku 2030. Co ważne, zbierane przez nie dane wciąż mają pozostać całkowicie bezpłatne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS