Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-14| Teledetekcja

Rewolucja w europejskim prognozowaniu pogody: Meteosat Third Generation wystartował

Wystrzelony właśnie europejski satelita meteorologiczny trzeciej generacji MTG ma znacznie poprawić jakość prognoz pogody na naszym kontynencie.


Rewolucja w europejskim prognozowaniu pogody: Meteosat Third Generation wystartował

Aparat Meteosat Third Generation Imager (MTG-I1) wyniesiono 13 grudnia z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Docelowo znajdzie się on na orbicie geostacjonarnej, skąd jego dwa unikatowe sensory będą wykonywać pomiary ziemskiej atmosfery mające podnieść jakość prognoz pogody dla naszego regionu świata.

Podstawowym instrumentem na jego pokładzie jest Flexible Combined Imager. W porównaniu do analogicznych sensorów zainstalowanych na satelitach drugiej generacji FCI wyróżnia wyższa rozdzielczość pozyskiwanych obrazów oraz większa liczba kanałów, w których będzie obrazować naszą planetę (16). Urządzenie to ma wykonywać zdjęcia Ziemi z częstotliwością co 10 minut, a dla Europy i Afryki nawet co 2,5 minuty.

Drugi wyróżnik MTG to sensor Lightning Imager – zupełna nowość w europejskich satelitach meteorologicznych. Jak podpowiada nazwa, urządzenie to będzie monitorować wyładowania atmosferyczne – zarówno między chmurami, jak i te doziemne. Ma przy tym oferować bardzo wysoką czułość, rejestrując nawet wyładowania o niewielkiej sile występujące w świetle słonecznym. Sensor obejmie swoim zasięgiem 80% ziemskiego dysku.

Oba sensory mają udoskonalić jakość prognoz pogody, szczególnie tych krótkoterminowych oraz typu nowcasting. Pozwoli to np. lepiej przewidywać rozwój i przemieszczanie się burz, wykrywanie pożarów czy występowanie powodzi i zamgleń, a więc też lepiej i szybciej ostrzegać przed tymi zjawiskami różne grupy użytkowników. Ponadto dzięki zasileniu modeli pogodowych lepszymi danymi MTG ma też podnieść jakość prognoz długoterminowych.

Wystrzelony właśnie satelita MTG-I1 jest jednym z trzech aparatów misji MTG. Oprócz niego na orbicie ma się znaleźć bliźniacze urządzenie MTG-I2 (planowany start: I kwartał 2026 r.) oraz wyposażony w sensor do sondowania atmosfery MTG-S1 (planowany start: II kwartał 2024 r.).

MTG jest misją realizowaną wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS