Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-12| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

SmartSurveyor, czyli odbiornik do ręki i dla drona

Australijska firma Position Partners zaprezentowała odbiornik satelitarny SmartSurveyor, który służy nie tylko do zwykłych pomiarów satelitarnych, ale także w pracach fotogrametrycznych.


SmartSurveyor, czyli odbiornik do ręki i dla drona

Producent promuje to rozwiązanie hasłem „3 w 1”. Jego pierwszym zastosowaniem jest możliwość integracji z popularnymi dronami DJI Mavic serii 2 i 3 oraz Phantom 4. W tym przypadku ciekawą cechą urządzenia jest brak bezpośredniej łączności odbiornika GNSS z migawką aparatu zamontowanego na bezzałogowcu. Nadawanie precyzyjnych współrzędnych zdjęciom odbywa się z wykorzystaniem technologii określanej przez producenta jako „iterative ultra-matching”, do czego niezbędne jest wykorzystanie minimum jednego fotopunktu i specjalnego oprogramowania.

I tak dochodzimy do drugiego zastosowania SmartSurveyora. Urządzenie można bowiem wykorzystać również do wyznaczania współrzędnych fotopunktów, które są niezbędne w misjach dronowych wymagających pozyskania danych o wyższej dokładności.

W trzecim zastosowaniu SmartSurveyor jest integrowany ze smartfonem, co pozwala zamienić urządzenie mobilne w ręczny zestaw do naziemnych pomiarów fotogrametrycznych. Przetwarza on zdjęcia z telefonu do postaci oteksturowanego modelu 3D.

– SmartSurveyor przekształca drona i smartfona w zaawansowane narzędzia fotogrametryczne, z pełnym wsparciem różnych układów współrzędnych oraz modeli geoidy – powiedział Gavin Docherty, kierownik ds. rozwoju rynku UAV w firmie Position Partners. – Przymocowanie SmartSurveyora do drona lub podłączenie go do smartfona zajmuje tylko kilka sekund, a użytkownicy są gotowi do pozyskiwania danych i tworzenia chmur punktów, ortofotomap i cyfrowych modeli bez żadnego innego zewnętrznego sprzętu pomiarowego – podkreśla Docherty.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama