wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-12| Geodezja, GIS, Instytucje

Cyberatak na mazowieckie systemy

W ubiegłym tygodniu miał miejsce atak złośliwego oprogramowania na infrastrukturę informatyczną Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w tym również na tę związaną z projektem geoinformatycznym ASI.


Cyberatak na mazowieckie systemy

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez UMWM, incydent został stwierdzony 5 grudnia i polegał na ataku złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki (ransomware). „Zgodnie z posiadanymi informacjami istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane przetwarzane w systemach objętych incydentem są w posiadaniu osób trzecich. Trwają działania mające na celu ustalenie pozostałych okoliczności zdarzenia” – napisano w oświadczeniu.

Atak przeprowadzono na infrastrukturę Węzła Regionalnego. Jak wyjaśnia UMWM, w jego ramach funkcjonują systemy informatyczne wykorzystywane przez partnerów projektów realizowanych przez urząd, tj.:

  • „Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa”,
  • „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”,
  • „Informatyzacja bibliotek pedagogicznych na Mazowszu”,
  • „Regionalne partnerstwo samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w zakresie e-administracji i geoinformacji” (tzw. Projekt ASI).

Z punktu widzenia geodezji najbardziej znaczący jest atak na infrastrukturę tego ostatniego projektu, realizowanego w 34 powiatach oraz 169 gminach. Wśród jego celów jest m.in. cyfryzacja danych PZGiK oraz wdrożenie usług sieciowych zapewniających dostęp do lokalnych danych przestrzennych. W oświadczeniu UMWM nie poinformowano jednak, na ile ów atak ma wpływ na funkcjonowanie powiatowej geodezji.

Wiadomo natomiast, że obecnie nie można korzystać z Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej. Urząd Marszałkowski nie precyzuje jednak w swoim oświadczeniu, czy jest to związane z atakiem. Zapewnia natomiast, że realizuje czynności mające na celu przywrócenie funkcjonowania systemów w wyżej wymienionych projektach oraz zapewnia, że podejmie niezbędne działania, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

O zdarzeniu poinformowano już Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS