wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-05| Teledetekcja, Instytucje

Odmłodzony skład zarządu Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji

Nowym prezesem Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji został Krzysztof Bakuła z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.


Odmłodzony skład zarządu Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze PTFiT odbyło się 29 listopada w Warszawie. Rozpoczęła je ustępująca prezes tej organizacji prof. Aleksandra Bujakiewicz, przedstawiając sprawozdanie z działalności Towarzystwa za ostatnie 5 lat.

Kluczowym momentem spotkania był wybór nowego składu Zarządu Towarzystwa na lata 2022–2026. Prezesem PTFiT został dr inż. Krzysztof Bakuła (Politechnika Warszawska). Nowymi wiceprezesami są zaś dr hab. inż. Grzegorz Jóźków (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), dr hab. inż. Piotr Sawicki (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz mgr inż. Jacek Siedlik – prezes MGGP Aero. Sekretarzami wybrano dr. inż. Tomasza Koguta (Akademia Morska w Szczecinie) oraz dr. inż. Artura Warchoła (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach). Funkcję członków Zarządu pełnić będą natomiast dr hab. inż. Sławomir Mikrut oraz dr inż. Antoni Rzonca (obaj z AGH w Krakowie), mgr inż. Magdalena Pilarska-Mazurek (Politechnika Warszawska), dr inż. Jarosław Wajs (Politechnika Wrocławska), dr inż. Jakub Szulwic (Politechnika Gdańska) oraz dr hab. inż. Marek Mróz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).

Jednocześnie wraz z upływającą kadencją piastowanie funkcje wiceprezesów zakończyli, rezygnując z kandydowania, prof. Zdzisław Kurczyński z Politechniki Warszawskiej, prof. Krystian Pyka z AGH w Krakowie oraz prezes WPG mgr inż. Jacek Uchański.

Jak czytamy w relacji z zebrania opublikowanej na stronie Stowarzyszenia Geodetów Polskich, spotkanie to było także okazją do dyskusji na temat bieżących spraw związanych z fotogrametrią. Zwracano m.in. uwagę na konieczność aktywizacji PTFiT w tworzeniu standardów opracowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, które pomogą w standaryzacji i należytym opracowaniu danych, szczególnie w zakresie fotogrametrii niskopułapowej. Zwrócono też uwagę na konieczność przywrócenia fotogrametrii jako technologii wykorzystywanej przy modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Podkreślono, że pomimo iż Polska jest największym pod względem wolumenu rynkiem w Europie, na którym zamawia się dane fotolotnicze, nadal brakuje wśród zamawiających i odbierających prace od wykonawców osób merytorycznie przygotowanych do oceny produktów fotogrametrycznych. W toku dyskusji zauważono także mniejszą aktywność Towarzystwa na polu teledetekcji. Rekomendacją stała się konieczność otwarcia się z technologiami fotogrametrycznymi oraz wiedzą fachową na inne gałęzie gospodarki, m.in. inżynierię środowiska.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS