|2022-12-05|
Teledetekcja, Instytucje
Odmłodzony skład zarządu Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji
Nowym prezesem Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji został Krzysztof Bakuła z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze PTFiT odbyło się 29 listopada w Warszawie. Rozpoczęła je ustępująca prezes tej organizacji prof. Aleksandra Bujakiewicz, przedstawiając sprawozdanie z działalności Towarzystwa za ostatnie 5 lat.
Kluczowym momentem spotkania był wybór nowego składu Zarządu Towarzystwa na lata 2022–2026. Prezesem PTFiT został dr inż. Krzysztof Bakuła (Politechnika Warszawska). Nowymi wiceprezesami są zaś dr hab. inż. Grzegorz Jóźków (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), dr hab. inż. Piotr Sawicki (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz mgr inż. Jacek Siedlik – prezes MGGP Aero. Sekretarzami wybrano dr. inż. Tomasza Koguta (Akademia Morska w Szczecinie) oraz dr. inż. Artura Warchoła (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach). Funkcję członków Zarządu pełnić będą natomiast dr hab. inż. Sławomir Mikrut oraz dr inż. Antoni Rzonca (obaj z AGH w Krakowie), mgr inż. Magdalena Pilarska-Mazurek (Politechnika Warszawska), dr inż. Jarosław Wajs (Politechnika Wrocławska), dr inż. Jakub Szulwic (Politechnika Gdańska) oraz dr hab. inż. Marek Mróz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Jednocześnie wraz z upływającą kadencją piastowanie funkcje wiceprezesów zakończyli, rezygnując z kandydowania, prof. Zdzisław Kurczyński z Politechniki Warszawskiej, prof. Krystian Pyka z AGH w Krakowie oraz prezes WPG mgr inż. Jacek Uchański.
Jak czytamy w relacji z zebrania opublikowanej na stronie Stowarzyszenia Geodetów Polskich, spotkanie to było także okazją do dyskusji na temat bieżących spraw związanych z fotogrametrią. Zwracano m.in. uwagę na konieczność aktywizacji PTFiT w tworzeniu standardów opracowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, które pomogą w standaryzacji i należytym opracowaniu danych, szczególnie w zakresie fotogrametrii niskopułapowej. Zwrócono też uwagę na konieczność przywrócenia fotogrametrii jako technologii wykorzystywanej przy modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Podkreślono, że pomimo iż Polska jest największym pod względem wolumenu rynkiem w Europie, na którym zamawia się dane fotolotnicze, nadal brakuje wśród zamawiających i odbierających prace od wykonawców osób merytorycznie przygotowanych do oceny produktów fotogrametrycznych. W toku dyskusji zauważono także mniejszą aktywność Towarzystwa na polu teledetekcji. Rekomendacją stała się konieczność otwarcia się z technologiami fotogrametrycznymi oraz wiedzą fachową na inne gałęzie gospodarki, m.in. inżynierię środowiska.
JK
|