Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-30| Geodezja, Instytucje

W Opatowie zobaczymy gabinet przedwojennego geodety

Opatowskie Muzeum Geodezji i Kartografii ma od niedawna nową atrakcję – Gabinet Geodety.


W Opatowie zobaczymy gabinet przedwojennego geodety
W Opatowie zobaczymy gabinet przedwojennego geodety

Jest to osobne pomieszczenie, w którym zgromadzono pamiątki, fotografie i przedmioty okresu międzywojennego. Jak czytamy na stronie muzeum, miejsce to w sposób szczególny eksponuje postać opatowskiego mierniczego przysięgłego Piotra Badowskiego. Jego portret wykonał w 1941 roku Wacław Dobrowolski, znany malarz mieszkający w tamtym czasie w Radomiu.

W gabinecie znajdują się stylowe meble, pianino, arytmometr Brunsviga, niwelator Hildebrand – Wichman – Werke, maszyna do pisania Continental, literatura geodezyjna z pierwszej połowy XX wieku oraz przybory do rysowania. Dodatkowo zaprezentowano tu postać Ignacego Rabczuka – geodety i wykładowcy Akademii Rolniczej w Krakowie.

Gabinet został zaprojektowany przez Adama Hanuszkiewicza –malarza i regionalistę związanego z Ziemią Opatowską.

O Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

Placówka ta powstała w 2005 r. w efekcie współpracy Powiatu Opatowskiego i Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum”. Zebrano tu wyjątkowy zbiór eksponatów, map i dokumentów związanych z geodezją i kartografią. Stanowią one dobro kultury narodowej oraz promują zawód mierniczego, geodety, topografa, kartografa oraz Ziemię Opatowską w Polsce i na świecie.

W latach 2015–2019 działalność muzeum, ze względu na brak siedziby, została zawieszona. W 2019 r. placówka zyskała nową siedzibę – Dom Muzealny im. Rodziny Bukowieckich administrowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, gdzie działa również Muzeum Ziemi Opatowskiej.

Źródło: Dom Muzealny/Fb, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS