wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-24| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Profesor geodeta wydał zbiór opowiadań

Prof. dr hab. inż. Tomasz Bajerowski z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego postanowił utrwalić wspomnienia i doświadczenia z czasów pracy w terenie i wydał je w formie zbioru opowiadań. Właśnie ukazała się książka pt. „Tego Świata już nie ma. 63 opowiadania o tym, jak to jest”.


Profesor geodeta wydał zbiór opowiadań <br />
Prof. Tomasz Bajerowski podczas spotkania autorskiego
Prof. Tomasz Bajerowski podczas spotkania autorskiego

Prof. Tomasz Bajerowski mówi o sobie „geodeta bezobjawowy”. Lubi bezpośredni kontakt z naturą oraz przemienianie myśli w słowa. Tzw. NieWiersze oraz E-seje publikuje od jakiegoś czasu na Facebooku i to właśnie one dały przyczynek do zbioru opowiadań „Tego Świata już nie ma”.

Tematem opowiadań zawartych w zbiorze są czasy lat osiemdziesiątych na Warmii i Mazurach. Autor wykorzystał swoje doświadczenia z pracy w terenie jako geodeta w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Olsztynie. Wokół zasłyszanych wówczas historii zbudował dowcipne, ale niepozbawione również refleksji opowiadania. Cechują się one specyficznym stylem – wartką narracją, ascetyzmem słownym i swego rodzaju barwnością.

– Mniej więcej czterdzieści lat temu, zaraz po studiach, pracowałem w terenie, robiłem pomiary geodezyjne na wsi. Moim zdaniem geodezja na wsi jest ciekawsza niż w mieście, bo można tam spotkać ciekawych ludzi, obcować z przyrodą itd. W tej książce są zawarte te wszystkie przeżycia, które zapamiętałem z tamtych czasów. Wydaje mi się, że warto było je spisać, bo stanowią kawał mojego życia. Z tamtych czasów zapamiętałem różne zdania wypowiadane przez ludzi, których wówczas poznałem. Wiele z nich było na tyle ciekawych, ale także zabawnych, że teraz wokół tego napisałem całe opowiadania. Można powiedzieć, że to samo się pisało – wyjaśnia prof. Tomasz Bajerowski.

W ten sposób naukowiec zajmujący się naukami ścisłymi został literatem. Prof. Bajerowski przyznaje, że porzucenie stylu naukowego nie stanowiło dla niego większego problemu, ponieważ nawet w swoich publikacjach naukowo-dydaktycznych starał się pisać prostym, zrozumiałym oraz interesującym językiem.

Prof. Tomasz Bajerowski jest laureatem III miejsca w XXIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marka Hłaski za opowiadanie pt. „11”. Debiutował w czasopiśmie „Urania” w 2020 roku.

Książkę „Tego Świata już nie ma” wydało Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie.

Marta Wiśniewska, UWM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS