Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-23| Mapy, Prawo

Rząd szykuje spore usuwanie nazw z mapy Polski

Wraz z nowym rokiem z mapy naszego kraju usuniętych zostanie blisko pół tysiąca nazw miejscowości. Kolejne blisko ćwierć tysiąca ulegnie zmianie. Ale oprócz tego pojawią się nowe wyspy i zatoki.


Rząd szykuje spore usuwanie nazw z mapy Polski <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Takie modyfikacje zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

Najwięcej zmian zapisano w tabeli z nazwami przeznaczonymi do zniesienia – składa się ona z aż 475 obiektów w całym kraju. Są to głównie przysiółki, kolonie, części wsi i osady, choć nie brak też części miast – np. Żywca, Aleksandrowa Kujawskiego, Dęblina, Kocka, Lubartowa czy Makowa Podhalańskiego. Rząd planuje ponadto znieść nazwy 13 wsi.

Obszerna jest też tabela z nazwami miejscowości przeznaczonymi do zmiany – liczy aż 228 rekordów. Ale zasadniczych modyfikacji samych nazw jest tu niewiele (na przykład Dzwonów Dolny na Dolnym Śląsku stanie się po prostu Dzwonowem, a Zagacie na Lubelszczyźnie będą nazywane Zahaciami). Zdecydowana większość rządowych propozycji w tej tabeli dotyczy natomiast zmiany statusu miejscowości, np. z przysiółka czy kolonii na wieś.

Lista ustalanych nazw miejscowości jest krótka i obejmuje 7 pozycji. Najwięcej nowych nazw (3) pojawi się w województwie łódzkim – będzie to np. Kolonia Olszowiec w powiecie radomszczańskim czy Kolonia Łeszczyn w powiecie sieradzkim.

Ponadto od nowego roku pojawi się 10 nowych nazw obiektów fizjograficznych. I tak, na mapy Jeziora Solińskiego trzeba będzie nanieść Zatokę Michała „Giera” Giercuszkiewicza. Potok płynący przez Zawiercie zyska oficjalną nazwę Blanówka. Z kolei w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) pojawią się dwa uroczyska będące jednocześnie dawnymi miejscowościami – Jastrzębiec oraz Kalkownia. Najwięcej tego typu zmian (6) zajdzie zaś w Lipianach w woj. zachodniopomorskim. Na okolicznych jeziorach Wądół, Będzin czy Kościelne pojawią się takie nazwy jak choćby Półwysep Storczyków czy Wyspa Perłowa.

Projekt jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych. Proponowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS