wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-23| Mapy, Prawo

Rząd szykuje spore usuwanie nazw z mapy Polski

Wraz z nowym rokiem z mapy naszego kraju usuniętych zostanie blisko pół tysiąca nazw miejscowości. Kolejne blisko ćwierć tysiąca ulegnie zmianie. Ale oprócz tego pojawią się nowe wyspy i zatoki.


Rząd szykuje spore usuwanie nazw z mapy Polski <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Takie modyfikacje zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

Najwięcej zmian zapisano w tabeli z nazwami przeznaczonymi do zniesienia – składa się ona z aż 475 obiektów w całym kraju. Są to głównie przysiółki, kolonie, części wsi i osady, choć nie brak też części miast – np. Żywca, Aleksandrowa Kujawskiego, Dęblina, Kocka, Lubartowa czy Makowa Podhalańskiego. Rząd planuje ponadto znieść nazwy 13 wsi.

Obszerna jest też tabela z nazwami miejscowości przeznaczonymi do zmiany – liczy aż 228 rekordów. Ale zasadniczych modyfikacji samych nazw jest tu niewiele (na przykład Dzwonów Dolny na Dolnym Śląsku stanie się po prostu Dzwonowem, a Zagacie na Lubelszczyźnie będą nazywane Zahaciami). Zdecydowana większość rządowych propozycji w tej tabeli dotyczy natomiast zmiany statusu miejscowości, np. z przysiółka czy kolonii na wieś.

Lista ustalanych nazw miejscowości jest krótka i obejmuje 7 pozycji. Najwięcej nowych nazw (3) pojawi się w województwie łódzkim – będzie to np. Kolonia Olszowiec w powiecie radomszczańskim czy Kolonia Łeszczyn w powiecie sieradzkim.

Ponadto od nowego roku pojawi się 10 nowych nazw obiektów fizjograficznych. I tak, na mapy Jeziora Solińskiego trzeba będzie nanieść Zatokę Michała „Giera” Giercuszkiewicza. Potok płynący przez Zawiercie zyska oficjalną nazwę Blanówka. Z kolei w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) pojawią się dwa uroczyska będące jednocześnie dawnymi miejscowościami – Jastrzębiec oraz Kalkownia. Najwięcej tego typu zmian (6) zajdzie zaś w Lipianach w woj. zachodniopomorskim. Na okolicznych jeziorach Wądół, Będzin czy Kościelne pojawią się takie nazwy jak choćby Półwysep Storczyków czy Wyspa Perłowa.

Projekt jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych. Proponowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS