wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-16| Geodezja, Ludzie

Odszedł prof. Jerzy Chwastek

W wieku 92 lat 12 listopada zmarł prof. Jerzy Chwastek, specjalista z zakresu miernictwa górniczego, górnictwa i ochrony środowiska w górnicwie.


Odszedł prof. Jerzy Chwastek <br />
fot. "Współcześni uczeni polscy"
fot. "Współcześni uczeni polscy"
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej (1954), a następnie magistra inżyniera górnika (1967). W 1958 roku przeszedł do pracy w górnictwie odkrywkowym węgla brunatnego Kopalni Konin, piastując stanowisko głównego inżyniera górniczego. W 1963 roku awansował na stanowisko głównego inżyniera mierniczego Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego we Wrocławiu.

Po kilkunastoletniej pracy w przemyśle górniczym związał się ze szkolnictwem wyższym. W 1969 roku na Politechnice Wrocławskiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych w specjalizacji geodezja górnicza. W tym samym roku rozpoczął również prowadzenie zajęć dydaktycznych zleconych w Studium Podyplomowym z zakresu Ochrony Powierzchni Górniczej w AGH. Na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcję prodziekana Wydziału Górniczego w latach 1972-73 i zastępcy dyrektora Instytutu Geotechnicznego. W 1978 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1983 r. tytuł profesora nauk technicznych.

W 1980 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH, a następnie kierownika Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, które sprawował do chwili przejścia na emeryturę.

W swojej pracy koncentrował się na problematyce miernictwa górniczego w odkrywkach i szkodami górniczymi. W ostatnim okresie szczególną uwagę poświęcał zagadnieniom związanym z ochroną środowiska w przemyśle, rekultywacją, zagospodarowaniem wyrobisk poeksploatacyjnych, gospodarką odpadami przemysłowymi i komunalnymi, a także ekorozwojem.

Był członkiem około 20 gremiów naukowych i naukowo-technicznych, w tym: Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Środowiska Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Stowarzyszenia Górników Polskich, Komitetu Budownictwa przy Urzędzie Rady Ministrów. Od 1997 roku przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Mierniczych Górniczych (ISM) oraz przewodniczącego Polskiego Komitetu ISM.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także wyróżniony m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotą odznaką „Zasłużony dla górnictwa RP”, złotą odznaką „Za zasługi dla geodezji i kartografii”, złotą odznaką „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej", złotą odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii” czy Złotą Odznaką Honorową NOT.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w 17 listopada (czwartek) o godzinie 11.00 w sali pożegnań na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS