wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Tak się nowocześnie buduje... i mierzy. Nagrody Going Digital przyznane

Nie da się realizować innowacyjnych projektów infrastrukturalnych bez wszechstronnych i nowoczesnych danych przestrzennych – udowadniają laureaci tegorocznych nagród Going Digital in Infrastructure przyznawanych przez firmę Bentley Systems.


Tak się nowocześnie buduje... i mierzy. Nagrody Going Digital przyznane <br />
fot. KTU
fot. KTU

Nagrody Going Digital przyznawane są corocznie najbardziej innowacyjnym projektom infrastrukturalnym realizowanym z wykorzystaniem oprogramowania Bentley Systems. Dotyczą one nie tylko budowy różnego rodzaju obiektów inżynierskich, ale także ich projektowania, inwentaryzacji czy utrzymania.

Laureatów konkursu wyłania jednak nie sama firma Bentley, ale jury składające się z kilkunastu ekspertów reprezentujących różne branże inżynierskie. W tym roku zwycięzców poszukiwano w 12 kategoriach, wybierając ich spośród 36 nominowanych. Wyniki konkursu ogłoszono podczas dorocznej międzynarodowej konferencji Year In Infrastracture, która tym razem odbyła się w Londynie.

Co łączy tegorocznych laureatów?

Z geodezyjnego punktu widzenia uwagę zwraca szerokie wykorzystanie różnorodnych technologii pomiarowych. Zarówno u finalistów, jak i laureatów normą jest śmiałe sięganie po modele 3D typu mesh na bazie zdjęć z dronów, a także po chmury punktów z różnych typów skanowania laserowego.

Nie powinno to jednak dziwić, skoro większość laureatów sięgnęła w swoich projektach po tzw. cyfrowe bliźniaki (digital twins), czyli stale aktualizowane modele fizycznych obiektów infrastrukturalnych. By spełniały one swoją rolę, zasilanie ich szczegółowymi i precyzyjnymi danymi przestrzennymi jest koniecznością.

Oto zwycięzcy!

W najbardziej związanej z geodezją kategorii „Geodezja i monitoring” zwyciężył Singapore Land Authority (SLA), czyli singapurski odpowiednik GUGiK. W swoim nagrodzonym przedsięwzięciu urząd ten wykonał precyzyjne i szczegółowe skanowanie wszystkich ulic w tym niewielkim azjatyckim kraju – łącznie dla dróg o długości 5,5 tys. km.

Pozyskane dane znajdują wiele różnorodnych zastosowań – od monitoringu zmian, przez inwentaryzację zieleni miejskiej, po projektowanie sieci 5G. Pozwalają ponadto zastępować tradycyjne prace geodezyjne. Dzięki chmurze punktów i zdjęciom panoramicznym w wielu przypadkach nie trzeba już wysyłać geodetów w teren – wystarczy skorzystać z intuicyjnej aplikacji działającej w środowisku przeglądarki internetowej. Co ciekawe, Singapur jest na tyle zadowolony z wyników projektu, że planuje aktualizację tych danych w cyklu 2-letnim.

Na uwagę w tej kategorii zasługuje także finalista z Brazylii. W projekcie tym udało się w bardzo krótkim czasie precyzyjnie skartować 1,3 tys. instalacji wodociągowych w aglomeracji Rio de Janeiro, do czego wykorzystano zdjęcia z dronów. Wynikowe dane wykorzystano w projektowaniu infrastruktury, która pozwoli doprowadzić bieżącą wodę do wielu ubogich osiedli w tej wielkiej metropolii.

Druga mocno geodezyjna kategoria to „Miasta, zespoły budynków, obiekty”. Tu laureatem jest lotnisko w Sydney, które wdrożyło nowoczesny system zarządzania danymi przestrzennymi.

Z polskiego punktu widzenia ciekawie prezentował się projekt z litewskiego Kowna. Tamtejszy Uniwersytet Technologiczny (KTU) przygotował cyfrowego bliźniaka nie tylko dla swojego kampusu, ale i centrum miasta, co pozwala przeprowadzać różnego rodzaju symulacje, choćby z zakresu bezpieczeństwa, energetyki czy jakości powietrza. Z geodezyjnego punktu widzenia interesującym wyzwaniem w tym przedsięwzięciu było połączenie różnorodnych danych przestrzennych – od zdjęć z dronów, przez zobrazowania termowizyjne i dane ze skaningu laserowego, po obserwacje z sensorów internetu rzeczy.

W tegorocznym konkursie polskim akcentem był projekt realizowany przez krajowy oddział firmy Afry. Przedsięwzięcie nominowane w kategorii „Drogi i autostrady” polegało na zaprojektowaniu toru doświadczalnego dla autonomicznych pojazdów marki Scania. Wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych pozwoliło nie tylko istotnie przyspieszyć prace projektowe, ale również przeanalizować w ich trakcie wiele różnorodnych wariantów tej inwestycji.

Poniżej prezentujemy laureatów konkursy Going Digital 2022 w poszczególnych kategoriach.

 • Mosty i tunele: Ferrovial Construction i Alamo Nex Construction – Odcinek IH-35 Nex Central, San Antonio, Teksas, Stany Zjednoczone
 • Budownictwo: Acciona – Bezpieczne usuwanie stwarzających zagrożenie przejazdów kolejowych dzięki cyfrowej budowie, Melbourne, Victoria, Australia
 • Cyfrowa transformacja w przedsiębiorstwie: Mott MacDonald – Biblioteka inteligentnych obiektów dla Agencji Ochrony Środowiska, Wielka Brytania
 • Miasta, zespoły budynków, obiekty: Port lotniczy Sydney – Maps@SYD, Sydney, Nowa Południowa Walia, Australia
 • Geoinżynieria: Mott MacDonald – Usprawnienie wydajności i realizacji założeń zrównoważonego rozwoju w zakresie ponownego wykorzystania materiałów za pomocą techniki geoBIM, Birmingham, West Midlands, Wielka Brytania
 • Sieci energetyczne i telekomunikacyjne: POWERCHINA Hubei Electric Engineering Co., Ltd. – Cyfrowa realizacja projektu 220 kV podstacji elektrycznej Wuhan Xudong, Wuhan, Hubei, Chiny
 • Inżynieria procesowa i energetyka: OQ Upstream – Cyfrowe zarządzanie majątkiem trwałym, Oman
 • Kolej: PT Wijaya Karya (Persero) Tbk – Zintegrowana kolej dużych prędkości na linii Dżakarta – Bandung, Dżakarta - Bandung, Indonezja
 • Drogi i autostrady: Beca Ltd. – Północna obwodnica Takitimu, Tauranga, dystrykt Western Bay of Plenty, Nowa Zelandia
 • Inżynieria budowlana: WSP – Realizacja zoptymalizowanego projektu budynku Unity Place za pomocą innowacyjnych rozwiązań firmy Bentley, Milton Keynes, Buckinghamshire, Wielka Brytania
 • Geodezja i monitoring: Singapore Land Authority – Cyfrowy bliźniak Singapuru na podstawie technologii mobilnego mapowania, Singapur
 • Wodociągi i kanalizacja: Jacobs – Zakład uzdatniania wody Tuas dla singapurskiej Narodowej Agencji ds. Wody (PUB), Singapur

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS