wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-15| GIS, Software

Platforma Bentley iTwin ułatwi modelowanie i wizualizację danych 3D

Dostawca oprogramowania inżynierskiego, amerykańska firma Bentley Systems, ogłosił dostępność nowych modułów swojej platformy iTwin, które mają ułatwić modelowanie, wizualizację, wyszukiwanie oraz dzielenie się danymi dotyczącymi cyfrowych bliźniaków infrastruktury.


Platforma Bentley iTwin ułatwi modelowanie i wizualizację danych 3D <br />
iTwin Capture
iTwin Capture
Platforma Bentley iTwin ułatwi modelowanie i wizualizację danych 3D <br />
iTwin IoT
iTwin IoT
Platforma Bentley iTwin ułatwi modelowanie i wizualizację danych 3D <br />
iTwin Experience
iTwin Experience

Firma Bentley Systems znana jest głównie jako twórca oprogramowania do projektowania MicroStation. Ale od 2018 r. ma swojej bogatej ofercie również platformę iTwin, która ułatwia tworzenie i zarządzanie tzw. cyfrowym bliźniakiem, czyli na bieżąco aktualizowanym cyfrowym modelem fizycznego obiektu infrastrukturalnego.

Podczas trwającej w Londynie dorocznej konferencji Year in Infrastructure (YII) firma Bentley Systems ogłosiła rozbudowanie tej platformy o nowe trzy moduły, które mają jeszcze bardziej zwiększyć dostępność cyfrowego bliźniaka dla operatorów infrastruktury oraz jego współpracowników z różnych branż.

iTwin Experience

Pierwsze z nich to iTwin Experience, czyli aplikacja działająca w chmurze, która pozwala przeglądać w środowisku przeglądarki internetowej różnorodne dane dotyczące cyfrowego bliźniaka. Umożliwia ona nie tylko samą wizualizację danych w trzech wymiarach (w tym modeli typu mesh czy BIM), ale także ich przeszukiwanie i analizę. Jednym z przykładów zastosowania tego narzędzia pokazanym podczas YII 2022 było automatyczne wykrywanie spękań w betonowej konstrukcji. Jak podkreśla Bentley, użytkownicy iTwin Experience mogą samodzielnie rozbudowywać tę aplikację o własne algorytmy, np. te bazujące na sztucznej inteligencji.

iTwin Capture

To narzędzie udostępnia na platformie iTwin część funkcjonalności oprogramowania ContextCapture przeznaczonego do modelowania 3D. Dzięki niemu użytkownicy tego środowiska mogą w łatwy i szybki sposób tworzyć własne modele 3D typu mesh na podstawie dowolnych zdjęć (w tym fotografii z dronów) oraz chmur punktów ze skanowania laserowego (w tym mobilnych systemów kartowania).

iTwin IoT

Ten moduł, jak wskazuje nazwa, przeznaczony jest do pozyskiwania, wizualizacji oraz analizy danych pochodzących z sieci różnorodnych sensorów Internetu Rzeczy (IoT). Mogą to być obserwacje dotyczące np. deformacji czy stanu środowiska. Dostęp do nich w czasie rzeczywistym w środowisku iTwin pozwala na bieżące monitorowanie infrastruktury czy sprawne podejmowanie decyzji dotyczących jej bezpiecznej eksploatacji infrastruktury. Sprawia także, że model cyfrowego bliźniaka jest stale aktualny – wyjaśnia Bentley.

Więcej iTwin w aplikacjach desktopowych

Podczas konferencji YII 2022 przedstawiciele Bentley Systems ogłosili ponadto plan implementacji narzędzi iTwin w swoich aplikacjach desktopowych, choćby w popularnym programie MicroStation. Ma to pozwolić np. na skuteczniejszą współpracę z innymi uczestnikami projektu w środowisku chmurowym, w tym na bieżące śledzenie zmian dokonywanych w dokumentacji projektowej. Pierwsze programy z taką opcją mają ukazać się już w przyszłym roku. Wtedy też poznamy szczegóły techniczne szykowanych rozwiązań. Tymczasem wspomniane wyżej moduły iTwin Experience, Capture oraz IoT są już dostępne w sprzedaży.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS