Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-11-14| Geodezja, GIS, Edukacja

Bez szkody dla geodezji. Wyniki rekrutacji na studia

W listopadowym GEODECIE publikujemy raport nt. wyników rekrutacji w roku akademickim 2022/2023. Przyglądamy się w nim nie tylko kierunkom geodezyjnym, ale również geoinformacyjnym, geoinformatycznym i geomatycznym. Studia I stopnia na kierunkach geodezyjnych rozpoczęło w sumie 1915 osób, a na pokrewnych – 468 osób.


Bez szkody dla geodezji. Wyniki rekrutacji na studia <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

• Kierunki geodezyjne minimalnie w górę

Trzeci rok z rzędu prezentujemy wyniki naboru na 4 kierunki inżynierskie nazywane przez nas geodezyjnymi: geodezja i kartografia (oferują je 23 uczelnie, w tym 6 niepublicznych), geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna (Wojskowa Akademia Techniczna), a także geodezja i planowanie przestrzenne (Politechnika Rzeszowska). Choć nabór na kierunki geodezyjne przeprowadzały w tym roku 23 uczelnie, uruchomiły je 22. Ponownie nie udało się to Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie (nieuwzględnionej w tabeli). Dla porządku warto zaznaczyć, że dwie uczelnie kształcące na kierunku geodezja i kartografia zmieniły nazwy. Akademia Morska w Szczecinie to obecnie Politechnika Morska, a Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie to Akademia Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej.

Wszystkie uczelnie planują rekrutację na studia II stopnia (magisterskie) stacjonarne dopiero na początku 2023 roku (...). Jest to związane z okresem trwania studiów inżynierskich (7 semestrów). Również na studia II stopnia niestacjonarne większość uczelni przeprowadza nabór w tym terminie, choć cztery placówki zrobiły to już latem (lecz tylko dwie z nich z powodzeniem, przyjmując łącznie 35 osób).

Dlatego też skupiamy się tu na studiach I stopnia (inżynierskich). W październiku rozpoczęło je w sumie 1915 osób (wzrost zaledwie o 1,25% w porównaniu do ub.r.), w tym w trybie stacjonarnym – 1367, a niestacjonarnym – 548 (zwiększyła się jedynie liczba studiujących stacjonarnie).
W tabeli w rubryce „kandydaci” – będącej miernikiem popularności kierunku na danej uczelni – podajemy liczbę kandydatów, którzy wskazali kierunek. Najwięcej chętnych do studiowania było na: Politechnice Warszawskiej (995 osób), Akademii Górniczo-Hutniczej (856) i Politechnice Gdańskiej (780). Z kolei pod względem liczby kandydatów na miejsce zdecydowanie prowadzi w tym roku UAM (9,1), na kolejnych miejscach są: PW (8,3) oraz PG (6,0)...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama