wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-14| Geodezja, GIS, Edukacja

Bez szkody dla geodezji. Wyniki rekrutacji na studia

W listopadowym GEODECIE publikujemy raport nt. wyników rekrutacji w roku akademickim 2022/2023. Przyglądamy się w nim nie tylko kierunkom geodezyjnym, ale również geoinformacyjnym, geoinformatycznym i geomatycznym. Studia I stopnia na kierunkach geodezyjnych rozpoczęło w sumie 1915 osób, a na pokrewnych – 468 osób.


Bez szkody dla geodezji. Wyniki rekrutacji na studia <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

• Kierunki geodezyjne minimalnie w górę

Trzeci rok z rzędu prezentujemy wyniki naboru na 4 kierunki inżynierskie nazywane przez nas geodezyjnymi: geodezja i kartografia (oferują je 23 uczelnie, w tym 6 niepublicznych), geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna (Wojskowa Akademia Techniczna), a także geodezja i planowanie przestrzenne (Politechnika Rzeszowska). Choć nabór na kierunki geodezyjne przeprowadzały w tym roku 23 uczelnie, uruchomiły je 22. Ponownie nie udało się to Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie (nieuwzględnionej w tabeli). Dla porządku warto zaznaczyć, że dwie uczelnie kształcące na kierunku geodezja i kartografia zmieniły nazwy. Akademia Morska w Szczecinie to obecnie Politechnika Morska, a Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie to Akademia Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej.

Wszystkie uczelnie planują rekrutację na studia II stopnia (magisterskie) stacjonarne dopiero na początku 2023 roku (...). Jest to związane z okresem trwania studiów inżynierskich (7 semestrów). Również na studia II stopnia niestacjonarne większość uczelni przeprowadza nabór w tym terminie, choć cztery placówki zrobiły to już latem (lecz tylko dwie z nich z powodzeniem, przyjmując łącznie 35 osób).

Dlatego też skupiamy się tu na studiach I stopnia (inżynierskich). W październiku rozpoczęło je w sumie 1915 osób (wzrost zaledwie o 1,25% w porównaniu do ub.r.), w tym w trybie stacjonarnym – 1367, a niestacjonarnym – 548 (zwiększyła się jedynie liczba studiujących stacjonarnie).
W tabeli w rubryce „kandydaci” – będącej miernikiem popularności kierunku na danej uczelni – podajemy liczbę kandydatów, którzy wskazali kierunek. Najwięcej chętnych do studiowania było na: Politechnice Warszawskiej (995 osób), Akademii Górniczo-Hutniczej (856) i Politechnice Gdańskiej (780). Z kolei pod względem liczby kandydatów na miejsce zdecydowanie prowadzi w tym roku UAM (9,1), na kolejnych miejscach są: PW (8,3) oraz PG (6,0)...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS