Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-08| Geodezja, Edukacja

Odszedł prof. Helmut Moritz

W wieku 89 lat 21 października zmarł prof. Helmut Moritz, światowej sławy austriacki uczony zajmujący się geodezją fizyczną. Był on m.in. przewodniczącym Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) oraz Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG), członkiem aż 15 akademii nauk na całym świecie, w tym Polskiej Akademii Nauk, a także członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN.


Odszedł prof. Helmut Moritz <br />
fot. helmut-moritz.at
fot. helmut-moritz.at
Helmut Moritz urodził się 1 listopada 1933 roku w Grazu w Austrii. Przez większą część swojego życia związany był z Politechniką w Grazu. W 1956 ukończył tam studia z zakresu geodezji, a następnie studia doktoranckie zwieńczone pracą doktorską pt. „Teoria błędów w przestrzeni funkcjonalnej” (1959). Następnie po trzech latach pracy w Austriackim Federalnym Urzędzie Metrologii i Geodezji w 1962 roku otrzymał zaproszenie z Wydziału Nauk Geodezyjnych Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus, wówczas cenionego ośrodka geodezyjnego, którym kierował Weikko A. Heiskanen. Wraz z Heiskanenem napisał swoją pierwszą książkę naukową „Geodezja fizyczna” (1967), która stała się bestsellerem z zakresu geodezji teoretycznej i została przetłumaczona na kilka języków obcych. Wkrótce po powrocie z USA w 1964 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Hanowerskim, w tym samym roku Politechnika w Berlinie zaproponowała mu stanowisko profesora zwyczajnego. W 1971 r. wrócił na Politechnikę w Grazu na stanowisko profesora zwyczajnego geodezji fizycznej. Pracował tam aż do osiągnięcia wieku emerytalnego w roku 2002.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 230 publikacji naukowych i 9 książek naukowych, wiele z nich przetłumaczono na kilka języków. Jego prace były i nadal są wysoko cenione na całym świecie. Do najważniejszych publikacji książkowych (oprócz wyżej wspomnianej) należą: Approximation Methods in Geodesy (1978), Advanced Physical Geodesy (1989), Earth Rotation: Theory and Observation (1987), The Figure of the Earth: Theoretical Geodesy and the Earth ?s Interior (1990) oraz Geometry, Relativity, Geodesy (1992).

Prof. Helmut Moritz był również cenionym nauczycielem akademickim. Równolegle do swojej ogromnej aktywności naukowej piastował także ważne funkcje najpierw w krajowych, później międzynarodowych organizacjach geodezyjnych, czego zwieńczeniem były funkcje przewodniczącego Międzynarodowej Asocjacji Geodezji, IAG (1979–1983) oraz Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki, IUGG (1991–1995).

Trzy uczelnie o międzynarodowej renomie uhonorowały Helmuta Moritza tytułem doktora honoris causa za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie geodezji teoretycznej: Politechnika w Monachium, Uniwersytet Stanowy Ohio w Columbus i Moskiewski Państwowy Uniwersytet Geodezji i Karografii (MIIGAiK). Również Politechnika w Wuhan przyznała mu honorowe stanowisko profesora w uznaniu jego wielkich osiągnięć naukowych i nieustannego wsparcia chińskiego środowiska geodezyjnego.

Prof. Moritz był także laureatem nagrody Carla Friedricha Gaussa przyznawanej za wybitny wkład twórczy w matematykę o doniosłym znaczeniu poza matematyką oraz nagrody Humboldta, która przyznawana jest przez fundację Alexandra von Humboldta w uznaniu całego dorobku naukowca, którego fundamentalne odkrycia, nowe teorie lub spostrzeżenia miały znaczący wpływ na jego własną dyscyplinę naukową i – jak się przewiduje – będą wpływać na tworzenie nowatorskich osiągnięć w przyszłości.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS