Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-07| artykuł sponsorowany | GIS

Instytut IIP gotowy na nową BDOT10k

Przedstawiamy nowoczesne rozwiązanie do obsługi danych BDOT10k w nowej strukturze, zgodnej z Rozporządzeniem ws. BDOT10k z 2021 roku. Dzięki nowemu podejściu do architektury aplikacji możliwe jest teraz wykorzystanie danych BDOT10k przez użytkowników popularnych platform GIS.


Instytut IIP gotowy na nową BDOT10k

Uwarunkowania prawne

Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych wprowadza nową strukturę danych BDOT10k. Zmianie ulega zawartość informacyjna popularnego krajowego standardu danych topograficznych.

Zmiana wprowadzona przez Rozporządzenie obliguje instytucje posługujące się tym zasobem do dostosowania posiadanych systemów to nowej specyfikacji do końca grudnia 2023 roku. Już dziś nasi klienci mogą korzystać z danych BDOT10k zgodnych z obowiązującym Rozporządzeniem w zakresie importu, eksportu, kontroli, monitoringu, a także udostępniania i wizualizacji bazy danych!

SDI Smart Hub

Eksperci Instytutu Infrastruktury Informacji Przestrzennej opracowali nowe podejście do obsługi danych BDOT10k. Główną ideą jest założenie, że dysponenci i użytkownicy bazy danych topograficznych powinni wykorzystywać te platformy GIS, które znają. Proponowana technologia może być wykorzystywana na wszystkich wiodących platformach GIS (Hexagon, ESRI, QGIS). System wykorzystuje bazy danych Oracle, SQLServer, PostrgeSQL, a także GeoPackage. Wybór bazy danych należy do Klienta i jest uzależniony od jego potrzeb oraz sposobu wykorzystania danych BDOT10k.

Unikalną cechą systemu jest możliwość automatycznej aktualizacji i integracji zbiorów danych BDOT10k w ciągłej bazie danych na obszarze gminy, powiatu, województwa, kraju lub dowolnych innych jednostek przestrzennych jak obszary regionalnych dyrekcji lasów państwowych czy regionalnych zarządów gospodarki wodnej! Opracowane mechanizmy pozwalają na automatyczną aktualizację zasobów instytucji korzystających z BDOT10k w oparciu o dane dostępne w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym.

Technologia

Nasze rozwiązanie oparte jest o nowoczesne technologie webowe z wykorzystaniem architektury mikrousług. Możliwość konteneryzacji zapewnia elastyczność w zakresie skalowania rozwiązania
i dostosowanie rozwiązania do potrzeb klienta. Zastosowanie standardowych mechanizmów ORM (Object-Relational Mapping) gwarantuje prawidłowe przetwarzanie modelu obiektowego (GML) na relacyjny (RDB) i relacyjnego na obiektowy.

Komponenty wykorzystywane do przetwarzania danych korzystają z architektury 64-bitowej i, o ile jest to uzasadnione merytorycznie, korzystają z wielowątkowości. Takie podejście pozwala na maksymalną utylizację posiadanej infrastruktury oraz zaoszczędzenie cennego czasu personelu zaangażowanego w obsługę systemu.

Wdrożenia realizujemy na systemach Linux (konteneryzacja i bazy danych) oraz Windows.

Oferta

Nasza oferta obejmuje dostawę oprogramowania do importu i eksportu danych, stylistykę niezbędną do wizualizacji danych, pakiet szkoleń z obsługi wybranego środowiska GIS, a także opiekę techniczną na okres 1 roku. W razie potrzeby możemy zaoferować hosting dostarczanego oprogramowania i baz danych na wydajnych serwisach chmurowych (m.in. Amazon AWS, Atman). Na życzenie dostarczamy
i konfigurujemy dedykowane serwery fizyczne, zoptymalizowane pod kątem wykorzystania jako serwer bazy danych.

W celu zapoznania się ze szczegółowymi warunkami oferty zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Instytut IIP


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS