Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-02| Teledetekcja, Sprzęt

Kamera lotnicza, która poleciała w kosmos

Duńska firma Phase One znana jest przede wszystkim z produkcji kamer lotniczych. Ale niedawno jeden z jej produktów po raz pierwszy trafił na orbitę okołoziemską.


Kamera lotnicza, która poleciała w kosmos

Mowa o kamerze iXM z matrycą 150 Mpx. Jest to dostępny na komercyjnym rynku produkt „z półki” zaprojektowany z myślą o montażu na dronach lub w mniejszych załogowych platformach lotniczych. Jak jednak informuje Dov Kalinski z Phase One, po wzmocnieniu obudowy jeden z egzemplarzy tego sensora trafił w tym roku na niską orbitę okołoziemską na pokładzie małego amerykańskiego satelity teledetekcyjnego. Analogiczne rozwiązania już wkrótce mają być dostępne również dla innych klientów.

Phase One zapewnia, że dzięki pojedynczemu wielkoformatowemu sensorowi CMOS z pikselem o wymiarze 3,76 mikrona kamery z serii iXM są w stanie zapewnić wysokorozdzielcze zobrazowania dla relatywnie rozległych obszarów. Systemy tej firmy są przy tym dostępne za ułamek ceny konkurencyjnych rozwiązań. Ponadto dzięki temu, że jest to rozwiązanie „z półki”, jego zamówienie i montaż nie powinny zakłócać nawet napiętych harmonogramów misji satelitarnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS